Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Son olarak Aydın’da Çine Sulaması 2. Kısım inşaatında sulama borularının montaj çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürülürken, proje hayata geçtiğinde bölgedeki tarımsal üretimin verimliliğin arttırılması hedefleniyor.

“66 BİN 800 DEKAR TARIM ARAZİSİNİ SULAYACAK”

Aydın il genelinde son dönemlerde DSİ tarafından yapılan sulama projeleri tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynarken, bugüne kadar birçok önemli yatırımı Çine’ye kazandırdıklarını söyleyen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Aydın’ın Çine Ovası’nı modern borulu sulama sistemi ile sulama imkanı sağlayacak olan Çine Sulaması 2. Kısım inşaatında sulama borularının montaj çalışmalarının büyük bir titizlikle yürütülmektedir. 66 bin 800 dekar tarım arazisini sulayacak olan Çine Sulaması 2. Kısım işi kapsamında; 140 kilometre borulu sulama şebekesi, 10 kilometre drenaj kanalı, 1.000 adet sanat yapısı, 4 adet köprü, 2 adet pompa istasyonu ve 8 adet menfez imalatı bulunmaktadır” diye konuştu.

Afyonkarahisar'da engellilere akülü tekerlekli sandalye hediye edildi Afyonkarahisar'da engellilere akülü tekerlekli sandalye hediye edildi

WhatsApp Image 2023-11-15 at 08.20.30

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMASI HEDEFLENİYOR”

Çine Sulaması 2. Kısım projesinin bölge için önemini çok iyi bildiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, söz konusu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 66 bin 800 dekar zirai arazinin modern borulu sulama sistemi ile sulanması sağlanacağını söyledi. Üretim faktörlerinden en iyi biçimden yararlanılarak tarımsal üretimin verimliliğin arttırılmasının planlandığını belirten Balta, “Çine Sulaması 2. Kısım projesinin hayata geçmesiyle ayrıca dekar başına 6 bin 400 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 427 milyon 520 bin lira katkı sağlaması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı. (MURAT TAN)