Efeler 09 SFK Başkanı Eymen Atay basın mensuplarıyla Kızılcaköy’deki Keyif Bahçesi’nde bir araya geldi. Başkan Atay takımın liderliği ve gidişatı ile ilgili soruları yanıtladı. Atay, stada devre arasında yapılacak portatif tribün ile seyirci sayısını biraz daha imkanlar ölçüsünde arttırmaya çalışılacağını söyledi. Kulübün alt yapısından yetişen futbolcu gençleri üst liglere satıp kulübe ekonomik katkı yapmayı hedeflediklerini ifade eden Atay, “Trendyol Süper Lig’den bazı takımlar iki genç oyuncumuzu takibe aldılar. Bu da bizi mutlu ediyor” dedi.

Naz-Naz şeytanın bacağını kırmak istiyor Naz-Naz şeytanın bacağını kırmak istiyor

“SEYİRCİ KAPASİTESİ ARTTIRILSA ÇOK GÜZEL BİR STAT”

Maçlarını oynadığı İncirliova Stadı’nın seyirci kapasitesinin fazla olmamasından yakınan Atay, “Maalesef stadın kapasitesi az. Her hafta başka seyircilerimiz dışarıda kalıyor. Onların da bize serzenişleri oluyor, ‘Yine giremedik stada diye’ Kapasitemiz bu kadar. Elimizdeki imkana göre oyunumuzu oynayacağız. Bunlar bizim açımızdan mazeret değil, sıkıntı değil başka şansımız yok. Burada oynayacağız. Tedbirimiz ona göre alıp yolumuza devam edeceğiz. Ben İncirliova’nın sahasından memnunum.  Sadece seyirci kapasitesi az. Seyirci kapasitesi arttırılsa çok güzel bir stat” değerlendirmesinde bulundu. 

WhatsApp Image 2023-11-15 at 14.42.41

“BİZ SADECE ZORUNLULUKLARI YERİNE GETİRDİK”

Stat çevresine portatif ek ilave tribün yapılması konusunda görüşlerini belirten Atay, “Belediye ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü görüşüp yan tarafta bulunan halı sahanın yanında iki tane portatif tribün bulunuyor. Onları çevirtebiliriz. Bu konuda İncirliova Belediyesi ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü görüşüyor. Tahminim devre arasında uygun hale gelecektir. Biraz daha seyirci kapasitemiz artar. Basın tribününde fazla arkadaşımıza yer veremiyoruz. Federasyondan bize en fazla 10 kişilik masa kurmak zorundasınız. Biz sadece zorunluluklarımızı yerine getirdik. Bizim elimizde olan bir olay değil. Ben bile kalabalık olmasın diye izlemiyorum. Misafir takımın yetkilileri otursun diye. Karşıya yapılacak ilave tribünlerle bu sorunu çözemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GENÇ OYUNCULARA İHTİYACIMIZ VAR”

Ligin gidişatı ile ikinci yarı yapılacak olan transferin deneyimli oyuncudan mı? yoksa genç oyunculardan mı? sorusunu yanıtlayan Başkan Eymen Atay “Deneyimli oyuncu demek fazla maliyet demek. Biz bu zamana kadar geldik. Lideriz. Parayı o yönde harcarsak ‘Diyelim ki 3 milyonluk, 4 milyonluk iki tane müthiş oyuncu alırsak geri kalan dokuz kişi oynamaz. Bütün bu zamana kadar yaptığımız her şeyi iki tane süper transfer yaptık diye insanların gözüne gireriz ama takım mahvolur erir gider. Bu hep böyle olmuştur. Hiç değişmez. Bizi buraya o çocukların emeği bizi buraya getirdi. Onlara uygun onlarla benzer ekonomik şartlara uygun belki biraz yüksek belki biraz düşük transferler etmek lazım. Bir de bu ligin statüsü var. İki tane genç oyuncu oynatmak zorundasın. Ben sezon sonunda söyledim o iki oyuncuyu bulan işi götürür diye. Oynayacak olan iki oyuncunuz iyiyse o zaman fark yaratırsın. Diğerlerini herkes buluyor zaten. Biz daha fazla oynayacak genç futbolcu bulmak zorundayız ki daha fazla fark yaratalım. Tecrübeli oyuncudan çok faydalı oyuncuya bakmamız lazım. Bizim bir oyun şeklimiz var. Bu sisteme uygun oyuncuları almak zorundayız. Çalışmalarımızı o yönde sürdürüyoruz” dedi.
Kulüpte futboldan gelen yönetici sayısını artırdıklarını ifade eden Başkan Eymen Atay idari menajer görevine Bartu Büyükyıldırım’ı getirdiklerini, futbol oynayan kişilerin kulübün içinde olması bizlere daha fazla başarı getireceğini düşündüğünü söyledi.

“AVANTAJIMIZI DEVAM ETTİRMEK ZORUNDAYIZ”

“Geçen sezondaki iskelet kadrodaki iyi futbolcuların takımdan gitmesi ile şimdilik başarıyı bekliyor musunuz?” sorusuna cevap veren Atay, “Daha önceki buluşmalarımızda da ifade ettiğim gibi “Siyasi partiler iktidar olmak için, spor kulüpleri şampiyon olmak için oynar” küme düşmeyeceğim diye sahaya çıkarsan küme düşersin. Oynadığımız oyunun karşılığını alıyoruz. Elimizde sihirli bir değnek yok. Şu an avantajlıyız. Avantajımızı devam ettirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-11-15 at 14.42.40

“ERKEN ELENMEMİZİN BİZE FAYDASI ÇOK BÜYÜK OLDU”

Geçen hafta Gaziantep FK karşısında oynanan Ziraat Türkiye Kupası’ndan elenmenin sonucundan lige fazla konsantre olmamıza neden olduğunu söyleyen kulübün sportif direktörü Emre Doğan, şöyle konuştu: “ Geçen sezon kupada 3 tur mücadele ettik. Önce Soma, Altay ve son olarak Ümraniyespor ile onadık. Kupada ve ligde oynadığımız için kadro genişliğimizin çok derin olması gerekiyor. Alt ligde mücadele ediyoruz. Türkiye Kupası alt lig takımlarımız için reklam amaçlı ve adımızı duyurduğumuz bir yer. Ama hiçbir zaman ev sahibi olamıyoruz. Ev sahibi genelde üst lig takımları oluyor. Bunun bir maliyeti ve yorgunluğu oluyor. Geçen sene Biz bunun sıkıntılarını yaşadık. Sapanca maçından önce oynadığımız Ümraniyespor maçında sıkıntısını çektik. Üç hafta maç kazanamadık. Türkiye Kupası’nın belli başlı takımlar reklamlarını yapıyor ama emin olun alt lig takımları için bir artı puanı yok. Siz elendikten bir iki hafta sonra sizi unutuyor. Erken elenmemizin bize faydası çok büyük oldu.  Zaten bizde son oynadığımız Gaziantep FK maçında oynamayan ve daha az süre alan oyuncularımıza şans verdik. Burada birkaç arkadaşımızın performansı bizi çok mutlu etti. Onlarda ilk on bire monte oldu. Hocamız onlara şans vermeye başladı. Onlardan da çok iyi verim alıyoruz. Onun bize en büyük artısı oynamayan oyuncuların son durumunu görmüş olduk. Başka bir artısı bize olmadı.”

“TAKİP ETTİĞİMİZ OYUNCULAR VAR”

Devre arasında takıma alt liglerden veya Bölgesel Amatör Lig’inden almaya düşündüğünüz sorusuna cevap veren Emre Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ligler Aydın’da daha yeni başladı. Süper Amatör Lig’leri de yeni başladı. Genç oyuncuları görmemiz için daha iki hafta gibi bir süre oldu. Ama BAL liginden takip ettiğimiz futbolcular var. Daha önce de belirttiğimiz gibi BAL Ligi ile 3.Lig arasında çok büyük bir kalite farkı görmüyoruz. Oynayabilecek oyuncuları arıyoruz. Bu sene de var izlediğimiz 3-4 oyuncu. Önemli olan onlara inanmak. Biz devre arası çalışmaları için BAL ligi oyuncularını tarıyoruz. Özellikle bize ve kulübümüze uygun.” (ERDAL GÜNDÜZ / SERKAN ARSLAN)