“Marka Kent Efeler” için dur durak bilmeden çalışan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın ilçeye özgü tatları yurt ve dünya çapında tanıtmak amacıyla düzenlediği Münür Alikoç Gastronomi Festivali noktalandı. Pınarbaşı Mesire Alanı’nın ev sahipliği yaptığı festival, Efeler’in yanı sıra çevre illerden de gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. On binlerce vatandaşın cuma gününden hafta sonuna kadar takip ettiği festivalde ünlü isimler de yer aldı.

Usta Şefler; Sahrap Soysal, Hazer Amani ve Ali Ronay, Belgesel Yönetmeni ve Yazar Nebil Özgentürk, tiyatro sahnelerinin aranan ismi dizi ve sinema oyuncusu Halil Ergün ile Yeşilçam’ın unutulmaz güzellerinden Hale Soygazi’nin yanı sıra mutfak yazarları ve bilim insanları festivalin ünlü konukları oldu.
 

FESTİVALDE NELER OLDU?

ASKF’de Kasım Payza dönemi başlıyor ASKF’de Kasım Payza dönemi başlıyor

Festivalin ilk gününde Moderatörlüğünü Slow Food Türkiye Kurucu Lideri Nedim Atilla’nın yaptığı “Bir Tabak Ot Yemeğinin Hikayesi” isimli söyleşinin konuşmacı koltuklarında Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç ve Prof. Dr. Adil Alpkoçak oturdu. Keyifli sohbette, ot yemeklerinin geçmişten günümüze yolculuğu ve sağlığa faydaları anlatıldı.

İlk günün ikinci söyleşi konusu ise “Ege’nin Gastronomi Turizmi” oldu. Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk’in moderatörlük yaptığı söyleşide konuşmacılar; Foça Kooperatif Başkanı Eren Tunga, Halkbilim Uzmanı Nihal Kadıoğlu Çevik ve CDR Başkanı Bülent Akgerman’dı.

Yazdığı kitaplarla Türk mutfağına yön veren Usta Şef Sahrap Soysal da festivalin ilk gününde sahneye çıktı. Soysal, Mutfak Atölyesi çalışmasını Efeler’in Toprak Anaları ile birlikte gerçekleştirdi. (HABER MERKEZİ)