Ekonomide 3 yıllık yol haritasını belirleyen Orta Vadeli Program'ın (OVP) ayrıntıları açıklandı. Programa göre, enflasyonun 2026'da tek haneye düşürülmesi hedefleniyor. Büyümenin 2026'da yüzde 5'e çıkarılması öngörülen programda kişi başı gelirin 14 bin 855 dolara çıkarılması planlanıyor. Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Ali Petek, Orta Vadeli Program’la ilgili görüşlerini Yeni Kıroba Gazetesi’ne açıkladı.

“ENFLASYON BEKLENTİSİ GERÇEKÇİ DEĞİL”

Programı “İyi niyetle hazırlanmış ancak siyasilerin müdahalesiyle gerçekçi olmayan unsurlar barındıran bir program” olarak nitelendiren Ali Petek “Yıl sonu enflasyon oranı yüzde 65 olarak öngörülmüş. Enflasyon şu anda yüzde 58. Kalan dört ayda sadece 7 puan artacağını öngörmek gerçekçi değil. Diğer yandan dolar kurunun yüzde 29.7 olacağı söyleniyor. Bu gerçekçi bir öngörü. Fakat maliye politikaları açısından kamu tasarruflarıyla ilgili bir bölüm yok. Sıkılaştırıcı maliye politikaları açısından kamu harcamalarının daraltılması önemli. Bu büyük bir eksiklik” dedi.

Yumaklı, "Tarımsal destekleme ödemesi bugün yapılacak" Yumaklı, "Tarımsal destekleme ödemesi bugün yapılacak"

“EKSİKLİKLERİNE RAĞMEN GÜVEN VERİCİ”

Programda yeşil enerjiye yer verilmesinin olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çeken Ali Petek “Bu şekilde batılı kaynaklardan kredi bulmanın yolu açıldı. Çünkü batılı kaynaklar yeşil sanayiye özel krediler tahsis ediyor. Öte yandan memurlara beklenen enflasyon oranında zam yapılacağı söyleniyor ama yüzde 65 olarak açıklanmasına rağmen memur zammı yüzde 25 üzerinden yapılacak. Bu bir çelişki. Sonuç olarak OVP eksiklikleri olmakla birlikte güven verici pozitif bir program” şeklinde konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)