Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halk Bankası’ndan kullanılan kredilerin faizlerinin artışının esnafı zora soktuğuna işaret etti.

Şehit eşinden Nazilli Belediyesi’ne maneviyatlı teşekkür Şehit eşinden Nazilli Belediyesi’ne maneviyatlı teşekkür

Yalçın, yaptığı açıklamada, “Esnafın ekonomik olarak zaten zor bir süreçten geçtiği bu günlerde böylesine bir faiz artırımı bizim gibi esnafları derinden üzmüştür. Elbette ülkemizde ekonomik tedbirlerin alınması gerekmektedir. Ancak yaz tatilinin başlamasıyla birlikte araçlarımızın bakımlarını da dahi yaptırmakta zorlandığımız bu günlerde faizlerinde artmasıyla çıkmaza doğru sürüklenmekteyiz” dedi.

CUMHURBAŞKANI’NA VE MALİYE BAKANI’NA SESLENDİ

“Enflasyon karşısında her geçen gün kârı düşmekte olan esnaflarımızın borçlarını ödeyebilmek için can suyu olarak çektiği kredi faizlerinin artırılması sonucu esnaflarımızı daha da çıkmaza sokmaktadır” görüşünü aktaran Yalçın, şunları kaydetti: “Yeni kredi müracaatı yapanlar için zaten faiz güncellemesi yapılmaktadır. Faiz oranlarını kendine uygun bularak kredi çeken esnaf yönünden bu oranların kazanılmış hak olarak kabulü gerektiği inancındayız. Özel bankaların bile verdiği kredi faizini yükseltmediği göz önüne alındığında bu şekilde geçmişe yönelik faizlerin artırılması kamu kurumlarına devlet kurumlarına duyulan güveni de zayıflatacaktır. Geçmiş yıllarda çekilen kredilerin faizlerinin yine eskisi gibi oranlarla ödenebilmesi için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ve ilgili tüm bakanlarımızla yetkililerin konuyu tekrar gözden geçirerek esnaflarımızın lehine kararlar almasını sabırla beklemekteyiz.” 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR