Aydın Tabip Odası’nda görev değişikliği Aydın Tabip Odası’nda görev değişikliği

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, emeklilerin içinde bulunduğu ekonomik sorunları gündeme getirerek, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyinde olması çağrısında bulundu.

Karakoz, “AKP iktidarları döneminde emekli aylıkları asgari ücretin altına düştü, emekli ikramiyeleri eridi, pula döndü. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sistemiyle birlikte ise emekli vatandaşlarımız âdeta kâbusu yaşıyor. Yıllarını devletimize hizmet için harcayan emeklilerimiz huzura, refaha ve rahata en çok ihtiyaç duydukları dönemde büyük sıkıntılarla karşı karşıyalar. Emekliler geçinemiyor, barınamıyor, çarşıya pazara çıkamıyor” ifadelerini kullandı.

“KİRALARI NASIL ÖDEYECEKLER?”

Yaklaşık 4 milyon emeklinin kirada oturduğunu kaydeden Karakoz, şöyle konuştu: “Son beş yılda konut kiraları 10 kat artarken emekli maaşları sadece 3 buçuk kat arttı. Ortalama 2 bin – 3 bin lira civarında olan kiralar, bugün, 12 bin – 15 bin liralara çıktı. Soruyoruz: Emekliler 10 bin lira aylıkla bu kiraları nasıl ödeyecek? Emeklileri aç bıraktınız, bari açıkta bırakmayın; en düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyin.” 

Kaynak: KIVANÇ UĞUR