Bayram tatilinin 8 gününde 68 kişi hayatını kaybetti Bayram tatilinin 8 gününde 68 kişi hayatını kaybetti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 1 Temmuz itibariyle sona erecek olan ev kiralarında yüzde 25’lik zam oranı sınırlamasının devam etmeyeceğini açıkladı. Kiracılar ve ev sahipleri arasında ciddi sorunlara sebep olan yüzde 25’lik sınırlamanın kalkmasının emlak sektörüne nasıl etki edeceğini Nazillili emlakçı Güler Kurudere Akbaş yorumladı.

Güler Kurudere Akbaş

Yüzde 25 sınırlamasının kağıt üstünde var olmakla birlikte çok sınırlı bir kesim tarafından uygulandığını belirten Akbaş “Bu sınırlama kiracılar ve ev sahiplerinin mahkemelik olmasına yol açtı. Sırf bu yüzden evlerini satan ev sahipleri oldu. Mevduat geliri çok yüksek olduğu için kiracıyla uğraşmak istemediler. Oysa ki ilerleyen dönemde kazandıkları faiz getirisiyle muadil bir evi satın alamayacaklar” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİNİN GİDECEK YERİ YOK

Yüzde 25 sınırlamasının kaldırılmasından sonra mutlaka yeni bir oran belirleneceğini hatırlatan Akbaş “Kira zamları her yıl TÜFE oranına göre belirlenirdi. Şu sıralar TÜFE yüzde 40’ın biraz üzerinde seyrediyor. Muhtemelen buna yakın bir oran belirlenecektir” ifadelerini kullandı. Nazilli’de ısıtması olmayan 3-+1 evlerin kiralarının 8 bin liradan başladığını söyleyen Akbaş “Asgari ücretliler çok ciddi barınma sorunu yaşıyorlar. Birçokları ev sahipleriyle mahkemelik oldu ama gidecek yerleri olmadığı için icra memurları kapıya gelene kadar bekleyeceklerini söylüyorlar. Nazilli’de evinden çıkmak zorunda olan ama ev bulamadığı için çıkamayan yüzde 10’luk bir kesim var. Benim tavsiyem yeniden taşınma, komisyon, yüksek kira gibi sorunlarla uğraşmamak için mümkün olan iyileştirmeyi yaparak evlerinde kalmaları” diye konuştu.

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR