Koçarlı Belediyesi, bundan 62 yıl önce idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes için lokma hayrı gerçekleştirdi. Menderes’in memleketi Çakırbeyli’deki Demokrasi Çınarı altında gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşların ilgisi yoğun oldu. 

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, 27 Mayıs 1960 ve 17 Eylül 1961 tarihlerinin Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçtiğine dikkati çekerek, “O gün bugündür Türk siyasi hayatına baktığımızda Menderes ve Demokrat Parti misyonuna sahip iktidarların Türkiye’de egemen olduğunu ve önümüzdeki süreçte de egemen olacağını görmekteyiz. Menderes bunu idam sehpasına gitmeden önce söylemişti. Bu millet kendisine hizmet edeni asla unutmaz sözünden düsturla Menderes’in eserleri her yerde. Bugün de onun köyündeyiz. Arkamızdaki park, ailesinin o günkü muhtarlığa bağışladığı bir alandı” dedi. 

“MİLLET, KENDİNE HİZMET EDENİ UNUTMAZ” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla inşa edilen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nin Menderes’i gelecek kuşaklara tanıttığına değinen Kaplan, “Rabbim bu millete bir daha darbeleri, muhtıraları, 15 Temmuz gibi teşebbüsleri yaşatmasın. Halk ne diyorsa odur. Millete rağmen hiçbir iş yapamayız.  Bu millet kendisine hizmet edeni Adnan Menderes örneğinde olduğu gibi unutmaz. Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarları da bunun canlı örneğidir” ifadelerini kullandı.  

Efeler’de cenazeler Kuyulu’ya defnedilecek Efeler’de cenazeler Kuyulu’ya defnedilecek

IMG_7979


“DARBECİLERİN ADI HATIRLANMIYOR” 

Etkinliğe katılan AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen ise “Bugün demokrasi şehitlerimiz Ali Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun şehit edilişlerinin 62’nci yıldönümünde, tam yerinde, demokrasi çınarının altında Belediye Başkanımızın lokma hayrıyla onları anıyoruz. Aradan geçen 62 yılda millet, darbecilerin adının ilk harfini bile hatırlamazken darbeye maruz kalanları vefatlarından sonra bile kahraman yerine koyuyor. Türkiye’de darbeyi zihninden geçirenler artık bundan vazgeçmeli” dedi. 

IMG_7937

15 TEMMUZ’U HATIRLATTI 

Tarihteki darbelerden örnekler veren Özmen, 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünü de anımsatarak, “15 Temmuz 2016’da bu aziz millet darbeye direnerek, iradesine ve Cumhurbaşkanımıza sahip çıkarak darbeye nokta koydu. Bizim bundan sonraki tavsiyemiz, hiç kimse darbeyi aklından geçirmesin. Türkiye’de demokrasi ve sandık çok net bir şekilde yerleşmiştir. 14 ve 28 Mayıs’ta yaşadığımız seçimler bunu çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Milletin iradesini sandıktan başka bir yolla değiştirmeyi arzu edenler bundan sonra bu işlere heveslenmesin” diye konuştu. 
Menderes ve demokrasi şehitleri için Kur’an – ı Kerim tilavetiyle devam eden etkinliğe, Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ebru Kayır, MHP Koçarlı İlçe Başkanı Şenol Şahin de katıldı. (KIVANÇ UĞUR, MURAT TAN)