Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Karabenli, kredideki yıllık faiz oranının artması nedeniyle krediye talebin azaldığını dile getirdi.

Yeni Kıroba gazetesine özel açıklamalarda bulunan Karabenli, “13 Kasım’a kadar Türkiye’deki mevcut 913 kooperatifte faizler yıllık yüzde 17 buçuktu. Kredi limitleri de 500 bin liraydı. Ancak 500 bin lirayı bütün meslek kolları kullanamıyordu. Neye göre tevzi ediliyordu? Nace (işyeri meslek faaliyeti) kodlarına göre. 13 Kasım itibarıyla Antalya’da merkez birliğinin semineri sonrasında bazı uygulamalarda değişiklik oldu. Bunların en başında olan 13 Kasım itibarıyla 17 buçuk olan limitler 20 oldu, daha sonra da 22 buçuk oldu. Bugün itibarıyla yüzde 22 buçuk olarak uygulanıyor. Üst limit 500 bin liraydı, 13 Kasım itibarıyla 650 bin lira oldu. Ancak her meslek grubu bu 650 bin lirayı kullanamıyor. Örnekleyecek olursak bir kuaför, erkek berberi 250 bin lira kredi kullanabiliyor. Nace kodunu giriyoruz, hangi krediyi kullanıyorsa ona başvuru yapabiliyor” dedi.

IMG_1799-1

Türkiye'nin ihracatı ekimde 22 milyar 871 milyon dolar oldu Türkiye'nin ihracatı ekimde 22 milyar 871 milyon dolar oldu

“350 MİLYON LİRA KREDİ DAĞITTIK”

“Şu gün itibarıyla Aydın’daki mevcut bin 650 ortağımıza 350 milyon lira kredi dağıtmış bulunuyoruz” bilgisini veren Karabenli, şöyle devam etti: “Kredi tevzisinde plasman anlamında sıkıntımız yok. Paramız bitmeden, paralarımız geliyor. Dilimiz döndüğünce ortaklarımıza bu değişiklikleri izah ediyoruz. Mesajlarla da bildiriyoruz. Kredi kullanımında daha öncesindeki hızlı talep ve arz yok şu anda. Biraz duraklama oldu. Çünkü bildiğiniz gibi 5 – 6 ay önceki kredilerin yıllık faizi yüzde 5 idi. Şimdi 22 buçuğa çıktı. Bunun anlamı da şudur: aslında yıllık faiz 45. Yüzde 50’si yani 22 buçuğu hazine tarafından karşılanıyor.”

VADELER BİR YILDAN BAŞLIYOR

Kredilerin geri ödenmesi usulü hakkında da bilgi veren Karabenli, “Dağıttığımız kredilerin vadeleri bir yıldan başlıyor, 5 yıla kadar. Ödeme şekli de müracaat eden kişinin isteğine göre aydan aya ödeme 60 aya kadar, 3 aydan 3 aya ödeme 5 yıla kadar, bir de 6 aydan 6 aya. Bunun dışında işyeri edindirme kredilerimiz var. Onun limiti de bir buçuk milyon lira. Daha öncesinde araç edindirme kredimiz vardı yine aynı limitte. Proma fatura ile hizmet grubuna da veriliyordu. Ancak bunu da hizmet grubundan kaldırdılar. Sadece şoför esnafına bu krediyi tevzi edebiliyoruz. Bunun dışında kurum olarak sıkıntımız yok. Takip önemli. Bu anlamda da sıkıntımız yok. Bugün itibarıyla yüzde 3 seviyesinde bir takibimiz var” ifadelerini kullandı. (KIVANÇ UĞUR)