İlçe sınırları içerisindeki 4 bölgeyi kapsayan inşaat yasağının 15 Mayıs-15 Ekim 2023 tarihleri arasında uygulanacağı bildirildi.

Kuşadası Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde 15 Mayıs -15 Ekim 2023 tarihleri arasında inşaat yasağı uygulanacağını duyurdu. Alınan karara göre mor, kırmızı, sarı ve yeşil bölge olarak nitelendirilen 4 bölgeyi kapsayan inşaat yasağı çerçevesinde, söz konusu bölgelerden her türlü hafriyat alınması, kırıcı çalıştırılması ve temel açılması da yasaklandı.

Kuşadası inşaat 3

MOR BÖLGEDE HER TÜRLÜ İNŞAAT YASAK

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Adıyaman'da depremzedeler için yaklaşık 64 bin 500 konut yapılacak İçişleri Bakanı Yerlikaya: Adıyaman'da depremzedeler için yaklaşık 64 bin 500 konut yapılacak

Yasak kapsamındaki bölgelere ilişkin yapılan bilgilendirmede, mor bölge olarak nitelendirilen nüfusun yoğun olduğu ve turizm tesis alanlarının bulunduğu yerlerde, her türlü inşaat faaliyeti yasaklandı. Kırmızı bölge olarak nitelendirilen nüfusun yoğun olduğu ve turizm tesis alanlarının bulunduğu yerlerdeyse her türlü beton dökümü yasaklanırken, bu imalatların dışında kalan ince işçilik diye tabir edilen fazla ses ve gürültü çıkarmayan imalatlarınsa izin alınmak kaydıyla yapılabileceği bildirildi.

Sarı bölge olarak nitelendirilen plaja uzak turizm tesis alanlarının yoğun olmadığı yerlerde her türlü beton dökümünün komisyonca değerlendirileceği yasak kapsamında, bu imalatların dışında kalan ince işçilik diye tabir edilen fazla ses ve gürültü çıkarmayan imalatlarsa izin alınmak kaydıyla 10.00-12.00 ile 14.00-17.00 saatleri arasında yapılabilecek. Ayrıca yeşil bölge olarak nitelendirilen site, konut ve işletmelerin yoğun olmadığı yerlerdeyse her türlü 10.00-12.00 ile 14.00-17.00 saatleri arasında her türlü inşaat faaliyetinde bulunulabilecek.

Kuşadası inşaat 1

Bahsedilen dört bölgede de her türlü hafriyat alınması, kırıcı çalıştırılması ve temel açılması yasaklandığı karar kapsamında, beton dökümü ile ilgili faaliyetlerde beton firmalarına ait araçların belediyenin belirlemiş olduğu güzergâhlar haricine çıkması da yasaklandı. (MURAT TAN)