Aydın ve Muğla arasında yer alan Beşparmak Dağları’ndaki Latmos Antik Kenti’nde gerçekleştirilmek istenen madencilik faaliyetinin durdurulması için bölge sakinleri tarafından hukuk mücadelesi başlatıldı. 

Aydın Adliyesi’ne gelen köylüler ve köylülerin bu mücadelesine destek veren bazı çevreciler, köylüler adında dava açan Koçarlı’nın kırsal Bağarcık Mahallesi sakini Dursun Sarı’ya destek verdiler.

Aydın’da camiler bayrama hazır Aydın’da camiler bayrama hazır

“KÜLTÜREL HAZİNEMİZ KORUNSUN” 

Dursun Sarı’nın mahkemeye başvurusunun ardından Aydın Adliyesi önünde topluluk adına basın açıklaması yapan doğasever ve Latmos Platformu Üyesi Kazım Erol, “Bugün burada 1 milyar 200 milyon yıllık eşsiz Gynas kayaları, manastırları, 8 bin yıllık Kaya resimleri, eşsiz flora ve faunayı barındıran kültürel hazinemizin korunması için toplandık. Latmos’un Beşparmak Dağı’ndaki vahşi sermayenin sömürge madenciliğine karşı durmak ve gelecek nesillere buraya aktarmak için vicdanlı dava arkadaşlarımız ve halkımızla ‘dur’ diyebilmek için mücadele yollarından hukuki yolu harekete geçirmek için toplandık” diye konuştu. 

“BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR” 

Erol, Aydın Koçarlı ilçesi Bağarcık Mahallesi Çörlen Yaylası mevkiinde madencilik yapmak isteyen şirketin 2007 yılında ruhsat aldığı ancak aradan geçen 17 yıl gibi sürede rezervin yetersiz olduğu gerekçesi ile çalışma yapılmadığı ifade etti. 17 yıl sonra bölgede yeniden madencilik yapma girişiminin amacının kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Erol, sorunun çözümü için yetkililerden yardım beklediklerini sözlerine ekledi. 

Bölge sakinlerine Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de adliyeye gelerek destek verdi. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR