Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan faaliyet illerine göre ihracat rakamlarını değerlendiren Gökhan Maraş, Aydın ilinin son 12 aylık ihracatının yüzde 1,8 artışla 1 milyar 692 milyon dolara yükseldiğini belirtti. 

Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi

AYDIN 21.SIRADA 

Aydın’ın aylık ihracatında en fazla ihracat yapan iller arasında 21.sırada yer aldığını ifade eden Başkan Maraş, ‘’Her türlü güçlük karşısında emek ve özveriyle üreten, ülkemiz kalkınmasının öncüsü olan, üretime ihracata ve istihdama katkı sunan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum’’ dedi. 

İHRACAT EN FAZLA ABD’YE YAPILDI 

Başkan Maraş açıklamasında, ‘’ İhracat pazarlarına göre İlimizden Mayıs ayında 126 ülkeye ihracat gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ülke 17,8 milyon dolar ile ABD oldu. ABD’yi 11,8 milyon dolar ile İtalya, 9,3 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 9 milyon dolar ile Almanya izledi. Pazar çeşitliliğinde Türkiye'nin ihracat yaptığı 218 ülkenin 126'sına Aydın'dan ihracat gerçekleştirildiği görüldü. Ülke gruplarından Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 6,6 artarak 61,5 milyon dolar olarak gerçekleşirken AB’nin Aydın ihracatındaki payı yüzde 37,9 oldu. Sektörlerin ihracat performansına göre İlimizde Mayıs ayında 28 farklı sektör içinde Gıda ürünleri ve içecek 46,8 milyon dolar ile en çok ihracat yaparak lider sektör olurken, onu 34,7 milyon dolarla makine ve teçhizat, 18,2 milyon dolar ile Metalik olmayan diğer mineral ürünler sektörü izledi” ifadelerini kullandı. 

ASLAN PAYI İMALAT SANAYİSİNİN 

Ekonomik faaliyetlere göre İhracatta en yüksek payı alan sektör yüzde 83,7 oran ve 135,7 milyon dolar ile imalat sanayi olduğunu ifade eden Maraş, “Onu yüzde 7,9 oran ve 12,7 milyon dolar ile madencilik ve taş ocakçılığı takip ederken, balıkçılık yüzde 4,6 oran ve 7,5 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Ülkemizin Faaliyet İllerine göre Mayıs ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 artarak 24,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracatımız yüzde 1,8 artışla 260 milyar dolara yükseldi ‘’ diye konuştu. 

Kaynak: HABER MERKEZİ