Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı Nazilli’de büyük bir coşku ve sevinçle kutlandı. Nazilli Kaymakamlığı’nın hazırladığı kutlama programı zengin içeriğiyle 100. Yıla yakışır bir şekilde büyük bir sevinç ve coşku yarattı.

İlk olarak sabah saatlerinde Nazilli Kaymakamlığı makamında Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Başsavcısı Murat Dilsiz, Nazilli Ağır Ceza Hakimi Menduh Yalvaç, İlçe Jandarma Komutanı Caner Özkul ve İlçe Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım ile birlikte tebrikleri kabul etti. Tebrikat töreninin ardından kutlamaların yapılacağı Nazilli İlçe Stadı’nda geçildi.

WhatsApp Image 2023-10-29 at 15.33.18 (2)

“CUMHURİYET MİLLİ DAVAMIZIN ADIDIR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Arısoy yaptı. Konuşmasında Türk Milleti’nin 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde esaret zincirlerini kırdığını belirten Arısoy “Cumhuriyet milletimizin birlik ve beraberlik ruhunun en büyük eseridir. 100. Yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi, her türlü ve yokluk içinde büyük bir inançla yürütülen milli mücadelenin sonunda elde edilen başarının tacıdır. Cumhuriyet bizim için yaşam biçimidir. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşma çabasıdır. Cumhuriyet vatan kadar önemlidir. Bunu çocuklarımızı anlatmalıyız. Cumhuriyet uluslar arası arenada medeni ve saygın bir yer edinmektir. Milli onur davamızın adıdır. Tarımdan sanayiye, sağlıktan ulaşıma her alanda hayal kurabilme özgürlüğüdür” dedi.

WhatsApp Image 2023-10-29 at 15.33.18

İLERİ TEKNOLOJİ VURGUSU YAPTI

Günümüzde küresel krizler, iklim değişikliği, göçler gibi nedenlerle toplumsal gerilimin giderek arttığını ve dünyanın değiştiğini vurgulayan Kaymakam Arısoy “Bu değişimler karşısında dayanağımız Cumhuriyet değerleridir. Karşı karşıya olduğumuz sorunlarla cumhuriyetin değerlerinin sağlam zeminine basarak üstesinden gelinebilir. Atatürk’ün dediği gibi savaşılacak en büyük düşman

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı başladı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı başladı

cehalettir. Tabiyatıyla sadece ekonomi de değil bilim, kültür ve sanatta toplumsal gelişime önem vermeliyiz. Bilgiye ulaşım, bilginin işlenmesi konusunda teknoloji dünyasının ışık hızındaki değişimine ayak uydurmalıyız. Yenilenebilir enerji ve dijital gelişimin alt yapısını hazırlamalıyız. İleri teknolojiye dayalı eğitim sistemini kurmalıyız. Ar-ge öncelikli hale getirilmeli. Türkiye’yi bilim ve teknoloji üssü haline getirmeliyiz. Yapay zeka ve genetikte uzmanlaşma sağlanmalıdır. Dijital teknolojide istihdam yaratılmalıdır. Büyük cumhuriyet emanetini taşıyabilmek için uygarlık yolundaki meşale müspet ilimdir. Cumhuriyetimizin 100. Yılını coşkuyla kutlarken, istiklal savaşının kahramanlarını saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-10-29 at 15.33.48

GÖSTERİLER BİRBİRİNİ İZLEDİ

Törende daha sonra okullar resmi geçit töreni yaptı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Nazilli Belediyesi Mehteran Takımı, Nazilli Halk Eğitim Merkezi Karma Halk Oyunları ekibi, jimnastik ekibi gösterilerini sunarken, Atatürk ve Cumhuriyet konulu oratoryo, karma bando ritim gösterisi ve ilçe okullarının gösterilerini sundu. Stattaki kutlamanın ardından Atatürk Caddesi boyunca Cumhuriyet yürüyüşü yapıldı. Belediye önünde tamamlanan yürüyüşün ardından kutlamalar meydanda yapılan çeşitli gösterilerle devam etti. (FİLİZ ÖZDEMİR)