Aydın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Dünya Tiyatro Haftası’nı birbirinden güzel oyunlarla kutladı Aydın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Dünya Tiyatro Haftası’nı birbirinden güzel oyunlarla kutladı

Nazilli Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Programı Nazilli İstasyon Meydan’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreniyle başladı. Törene CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Cumhuriyet Savcısı Murat Dilsiz, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Menduh Yalvaç, Baro Temsilcisi Emel Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Caner Özkul, kurum amirleri, daire müdürleri, siyasi partilerin, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“TÜRK MİLLETİ’NİN PARLAK ZAFERİ”

Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Şehitlik ziyaretinin ardından program Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Şimşek konuşmasında “18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi aziz milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden biridir. ‘Haydi oğul ya şehit ol ya gazi’ diyerek askere yollayan anaların , savaşın en kritik anında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’ diyerek zafere ulaştıran kahramanların zaferidir. Düşmeyen sancak, 57. Alay, sessiz gecenin kahramanı Nusret mayın gemisi, Mesudiye zırhlısı, insanlığın savaşı yendiği Gelibolu’yu, Kocaseyit’i, Yahya Çavuş’u, Kınalı Ali’yi kim tarihten silebilir ki? Dünya tarihine ‘Çanakkkale Geçilmez’ ilkesini ebedi olarak yazmıştır. Vatan toprağını korumak için canlarını ortaya koyan şehitlerimiz sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir” dedi.

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Törende daha sonra Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş şiir okudu. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü konulu mektup ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören Nazilli Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “Çanakkale Destanı” konulu sunumla son buldu.