İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan, bir öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürüldü. Türk Eğitim Sen’in Nazilli Temsilciliği cinayeti protesto etmek amacıyla iş bırakma eylemi ve basın açıklaması yaptı. İlçedeki tüm okullarda eş zamanlı olarak yapılan eylem ve basın açıklamasını Türk Eğitim Sen Nazilli Temsilcisi Soner Yumru Fatih Ortaokulu’nda okudu.

CİNAYETİ PROTESTO ETTİLER

Soner Yumru açıklamasında cinayeti protesto etmek amacıyla Türk Eğitim-Sen olarak bugün ilk derse girmeme kararı aldıklarını, X platformunda saat 21.00’de hashtag açacaklarını ve 10 Mayıs Cuma günü iş bırakacaklarını duyurdu. Yumlu “Tüm Türkiye de il milli eğitim müdürlükleri önünde ve Nazilli Belediye Meydanı’ndaki TEB bankası önünde yapacağımız basın açıklamalarıyla ‘Öğretmene Şiddete Hayır’ diyoruz. Ayrıca okullarımızda bir hafta süresince siyah kokart ve kurdele ile derslere gireceğiz” dedi.

Soner Yumlu

“CAYDIRICI CEZALAR GETİRİLMELİ”

Açıklamasında yetkililere seslenen Soner Yumlu “Meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemeler için ne bekliyorsunuz? Sendikamızın 2019 ve 2023 yıllarında eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla hazırladığı ve milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye ilettiği kanun teklifimiz bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu noktada tüm siyasi partilerimiz birlik içinde olarak bu teklife destek vermesi ve teklifimizin yasalaşması en büyük beklentimizdir” ifadelerini kullandı.

ALINMASI GEREKEN TEDBİRLERİ SIRALADI

Dışişleri Bakanı Fidan: Biz kendi merkez ülke olma stratejimizden vazgeçmeyeceğiz Dışişleri Bakanı Fidan: Biz kendi merkez ülke olma stratejimizden vazgeçmeyeceğiz

Öğretmene yönelik şiddete karşı alınması istenilen tedbirleri sıralayan Yumlu “Disiplin yönetmelikleri etkinleştirilmeli, her okulumuza güvenlik görevlisi tahsis edilmeli, eğitimcilerin itibarını zedeleyen ve sadece adı değişen öğretmeni şikâyet hatları kaldırılmalı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili yasal düzenleme yer almalı, eğitim çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen itibar suikastları son bulmalı, statü kaybı önlenYmeli, rehber öğretmen sayısı artırılmalıdır. Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında geleceğimize sıkılan kurşundur. Bu nedenle geleceğimizin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz. Türk eğitimcileri olarak şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR