Nazilli’nin başlıca tarım ürünlerinden olan incirin olgunlaşma dönemi yaklaşıyor. Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak haziran ayında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle sulanamayan alanlardaki incir ağaçlarında bir takım sorunlar yaşandığını, sulanabilen bahçelerdeki incirin gelişmesinin ise beklendiği şekilde devam ettiğini söyledi.

Sulamanın yanı sıra kara incir sineğiyle de mücadele edildiğini ifade eden Başkan Alnıak “Hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde seyretmesi ve kara incir sineği bazı alanlarda bir takım sıkıntılar yarattı ancak rekolte üzerindeki etkisini tespit etmek için henüz erken. İki hafta sonra bu konuda daha net bilgiler edinebiliriz” şeklinde konuştu.

İncirliova’da elektrik kesintileri son bulacak! İncirliova’da elektrik kesintileri son bulacak!

YIL SONUNDA AÇIKLAMA YAPILACAK

Akdeniz sineğinin incire zararı olup olmadığı konusunda Adnan Menderes Üniversitesi’nde araştırmaların devam ettiğini kaydeden Alnıak “Gerek ADÜ’de gerekse İncir Araştırma Enstitüsü’nde bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yıl sonuna kadar çalışmaların sonuçları açıklanacak. Henüz ortada bilimsel bir veri yok” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR