TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 azaldı. Konut satışlarının azalmasında başlıca etkenler alım gücünün düşmesine karşın konut fiyatlarının aşırı yükselmesi ve depremden sonra eski konutlara güven duyulmaması sebebiyle vatandaşların kırsal kesime yönelmesi oldu.

BANKALAR KONUT KREDİSİNİ KISITLADI

Nazilli’de hizmet veren Beste Emlak’ın sahibi Dilek Kural, ücretlilerin maaşlarına verilen zamların enflasyonun çok altında kaldığına dikkat çekerek “Buna karşın konut fiyatlarında imalat azaldığı için aşırı yükselme oldu. Geçen sene 1 milyon lira olan evin fiyatı bu sene 2 milyon 500 bine çıktı. Yani alım gücü düşerken, konut fiyatları arttı. Diğer yandan bankalar konut kredilerinde kısıtlamalara gittiler. Artık bankalardan kredi çıkmıyor. Hal böyle olunca insanlar ev alamaz hale geldiler. Aylık geliri 50 bin lira olan aileler bile artık konut alamıyorlar” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 13 Haziran'da toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu 13 Haziran'da toplanacak

İMALAT DURDU

Tüm yurtta olduğu gibi Nazilli’de de girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle konut yapımının durduğunu belirten Kural “Artık Nazilli’de çivi çakılmıyor. Müteahhitler de ellerindeki dairelerin fiyatlarını istedikleri gibi belirliyorlar. Satış olmasa bile ileride fiyatının artacağını bildikleri için ellerindekini satmak istemiyorlar. Zafer Mahallesi’nde kiralar 8 bin liradan başlıyor. Eski evlerin bile kiraları çok yükseldi. Hükümet kira artışını yüzde 25’le sınırladı. Enflasyonun çok altında kalan bu oran yüzünden adliye koridorları kiracılar ve ev sahiplerinin davalarıyla doldu” dedi.

KONUTLARA DUYULAN GÜVEN AZALDI

Nazilli’de hizmet veren bir diğer emlakçı Güler Kurudere Akbaş Nazilli’de emlak piyasasının son bir yılda yüzde 20 civarında daraldığını söyledi. Kahramanmaraş depremlerinden sonra konutlara güvensizlik başladığına dikkat çeken Akbaş “İnsanlar artık konut almak istemiyorlar. Kırsal kesimlerden arsa alıp prefabrik veya çelik konstrüksiyon evler inşa ettirmeye yöneldiler. Bir diğer sebep ise bankaların konut kredisinde kısıtlamaya gitmesi oldu. Ayrıca girdi maliyeti de yükseldi. Konut yapımının metrekare fiyatı 13 bin liradan başlıyor. Yani maliyet arttı, fiyatlar yükseldi, bankalar konut kredisini kısıtladılar. Hal böyle olunca satışlar düştü” sözleriyle satışların düşmesindeki ana etkenleri açıkladı. (FİLİZ ÖZDEMİR)