Atık oluşumunun azaltılması ve atıkların kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılması adına hizmet binalarında hayata geçirdiği 'Sıfır Atık Yönetim Sistemi' çalışmasıyla İzmir Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Ödemiş Belediyesi'ne 'Sıfır Atık Belgesi' verildi.

Kemalpaşa Kiraz Festivali 50 yılı oldurdu Kemalpaşa Kiraz Festivali 50 yılı oldurdu

Temmuz 2019'da yayımlanan yönetmelik çerçevesinde; tüm yerel yönetimler, kamu ve özel kurum ile kuruluşlarının 'Sıfır Atık Belgesi' alma yükümlülüğü bulunuyor. Ödemiş Belediyesi de ilk olarak 'Sıfır Atık Yönetim Sistemi' yönetmeliğini Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi binasında uygulamaya başladı. Hizmet binalarındaki katlara 5’li gruplar halinde Kağıt-Karton, Plastik, Cam, Geri Dönüşemeyen Evsel Atık ve Organik Atık kumbaraları yerleştirildi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bu hassas çalışma kısa süre içinde belediyenin tüm hizmet binalarında uygulanacak. “Sıfır Atık” projesini ilçe genelinde de yaygınlaştırmayı amaç edinen Ödemiş Belediyesi geri dönüşüm alanında toplumsal bilinci güçlendirmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Küçük Menderes Havzası’nın ilk atık getirme merkezini de hizmete sunan Ödemiş Belediyesi bu alanda öncü çalışmalara imza atıyor. (AA)