Yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Aydın genelindeki 842 okulda 190 bin 569 öğrenci ile 16 bin 363 öğretmen ders başı yaptı. İlköğretim Haftası nedeniyle Efeler’deki Ekrem Çifci İlkokulu’nda tören düzenlendi. 

IMG_7532

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Aydın Valisi Yakup Canbolat, yeni eğitim öğretim yılına başlamanın sevincinin yaşandığını belirterek, “Bir toplumun gelişmişlik düzeyi, onun eğitim düzeyini de gösterir. Günümüzün güçlü ekonomik ve sosyal yaşantısına sahip ülkeleri, bu gelişimlerini büyük ölçüde, eğitime verdikleri önem ve eğitim kurumlarını günün koşullarına uygun olarak düzenlemeleri sonucunda kazanmışlardır. Artık tüm dünyada gerçek gücün, fiziksel güçte değil de eğitilmiş insan beyninde olduğu kabul edilmektedir” ifadelerini kullandı.

IMG_7508

Vali Canbolat, “Ülkemizin yarınlara en güzel şekilde hazırlanması için evlatlarımızı iyi yetiştirmek zorundayız. Bu okullarımızdan yetişecek evlatlarımız da ebeveynlerine yakışır bir vaziyette sorumluluk yüklenecek ve ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine değil, daha üstüne çıkaracaklardır” değerlendirmesinde bulundu.

IMG_7552

“EN GÜÇLÜ SİLAHINIZ BİLGİ OLSUN” 

Aydın genelinde 842 okulda toplam 16 bin 363 öğretmen ve 190 bin 569 öğrenci ile yeni eğitim öğretim yılının başladığını bildiren Canbolat, “Geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimizin bu eğitim-öğretim yılını verimli bir şekilde geçireceklerine inanıyorum. Sevgili öğrenciler, sizler, ülkemizin ümitleri, istikbali ve yarınlarısınız. Bunun için bizler bütün hayallerimizi sizlerin üzerinden kuruyoruz. İnanıyoruz ki, yarınların Türkiye’si sizlerle aydınlık, sizlerle mutlu; sizlerle daha gelişmiş ve kalkınmış olacaktır. En büyük düşmanınızın tembellik ve cehalet, en büyük dostunuzun güzel ahlak, en güçlü silahınızın da bilgi olduğunu asla unutmayın. Sizlere sürekli okumayı ve düzenli olarak çok çalışmayı tavsiye ediyorum” görüşlerini dile getirdi. 

IMG_7520

Aydın’da simit zamlandı Aydın’da simit zamlandı

İLKÖĞRETİMİN ÖNEMİNİ VURGULADI 

İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici de “Eğitim, toplumların gelişmesinde ve ilerlemesinde en önemli araçlardan birisidir. Bu hafta, eğitim sistemimizin temel ayağı olan ilköğretimin önemini vurgulamak için bir fırsattır. İlköğretim, genç zihinlerin şekillendiği, temel bilgi ve becerilerin kazanıldığı bir evredir” dedi. 

İlköğretim Haftası’nın öğretmenlerin çaba ve fedakârlıklarını anlamak için önemli olduğuna işaret eden Ekici, öğrencilerin ilköğretim yıllarında edindiği bilgi ve deneyimlerin ilerisi için temel olduğunun altını çizdi. 

IMG_7571

İLK DERS ZİLİNİ VALİ ÇALDI 

Konuşmaların ardından birinci sınıf öğrencilerinden Selma Dündar, İlköğretim Haftası konulu şiir okudu. Ardından 4’üncü sınıf öğrencileri, birinci sınıf öğrencilerine çiçek takdim etti. Halk oyunları gösterisinin ardından Vali Canbolat, ilk ders zilini çaldı. Protokol üyeleriyle birlikte sınıfları gezen Canbolat, öğretmen ve öğrencilerin yeni ders yılını kutladı, başarılar diledi. 

IMG_7590

Etkinliğe ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin, Efeler Kaymakamı İlker Arıkan, İl Emniyet Müdürü Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Naci Aldemir, kurum müdürleri ve sendika temsilcileri de katıldı. (KIVANÇ UĞUR) 

IMG_7596