AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, Efeler Işıklı’daki KYK yurdunda geçen hafta meydana gelen asansör kazasında vefat eden ADÜ İktisat Fakültesi öğrencisi Zeren Ertaş’ın adının kentteki bir park veya caddeye verilmesi konusunda belediyelere çağrıda bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda Zeren Ertaş olayına ilişkin CHP tarafından verilen önerge üzerinde söz alan Özmen, “Öncelikle, geçtiğimiz hafta Aydın Güzelhisar yurdumuzda meydana gelen kaza neticesinde hayatını kaybeden kızımız Zeren Ertaş'a tekraren Allah'tan rahmet; ailesine, arkadaşlarına ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Yaşanan bu elim kaza bir anne-baba için, arkadaşları için gerçekten tarifi mümkün olmayan bir acıdır. Cumartesi günü, AK Parti Aydın milletvekillerimizle beraber kızımızın ailesini İstanbul'da ziyaret ettik, taziyelerimizi ilettik, acılarını paylaştık. Ailenin metaneti, vakarı beni gerçekten çok etkiledi; Allah onlardan razı olsun, evlatlarıyla inşallah cennetinde buluştursun” dedi.

“AİLESİ HATIRASININ YAŞAMASINI İSTİYOR”

Ailenin kendilerinden 2 isteği olduğunu kaydeden Özmen, şöyle devam etti: “Sizin huzurunuzda bunları paylaşmak istiyorum. Kızımızın babası ‘Bundan sonra başka Zerenler ölmesin diye kim suçlu ise adalet önünde hesap versin istiyorum’ dedi, annesi de ‘Kızımın adı Aydın'da bir parka, bir caddeye isim olarak verilsin, hatırası yaşasın Aydın'da; biz bunu istiyoruz.’ dedi. 2 isteğin de takipçisi olacağımıza söz verdik. Tabii, bu arada, Aydın Milletvekilimiz Sayın Bülent Tezcan'ın da kulaklarını çınlattık, kendileri de aslen Havzalıymış; aramışsınız, taziyenizi iletmişsiniz, Allah razı olsun. İnşallah, Zeren kızımızın adını Aydın Adnan Menderes Üniversitesindeki bir dersliğe, bir konferans salonuna verilmesi için sayın rektörümüzle de görüştük. Buradan da Aydın'daki belediyelerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum: Bu kızımızın adını belediyelerin yetki alanındaki bir parka, bir caddeye, bir sokağa ismini verirlerse kızımızın ailesinin belki son dileklerinden birisi de yerine gelmiş olacak.”

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Aydın’daki oda ve borsalar yumruğu bir yere vuracak Aydın’daki oda ve borsalar yumruğu bir yere vuracak

Milletvekili Özmen, “Olaydan sonra, Valilik ve Bakanlık talimatıyla idari soruşturma başlatılmış olup kazanın meydana geldiği yurdun müdürü ilgili kanunun 137'nci maddesi gereğince görevden uzaklaştırılmıştır. Yine, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığının (2023/24954) no.lu hazırlık dosyasında soruşturma devam etmektedir. Bilirkişiler tarafından aynı gün olay yeri ve asansörle ilgili detaylı incelemeler yapılmış, proje ve imalat evrakları toplanmıştır. Bilirkişi heyetine savcılık on günlük süre vermiş, büyük bir ihtimal önümüzdeki hafta başında da heyetin raporu dosyaya girecektir. Yine, asansörün bakım ve onarımını yapan firmanın hem ortağı hem bakım sorumlusu olan kişi de tutuklanmıştır. Elbette, bu süreç, Zeren kızımızı geri getirmeyecek ama hem adaletin tecellisi hem de bundan sonra bu tür kazaların olmaması için, ihmali ve sorumlu olanların kanun önünde hesap vermesi için AK Parti Grubu olarak da sürecin takipçisi olacağımızı beyan ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. (KIVANÇ UĞUR)