11 Eylül Pazartesi günü okulların açılmasıyla birlikte öğrenci servisleri de kent trafiğinde yer alacak.

Alışverişe yanında götürdüğü ördeği pazarın maskotu oldu Alışverişe yanında götürdüğü ördeği pazarın maskotu oldu

Konuya ilişkin Yeni Kıroba gazetesine açıklamalarda bulunan Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Okullarımız açılıyor. İnsanlar yazlıklardan kente döndü. Şehir içi trafiği yoğunlaşacak. Öncelikle vatandaşlarımızdan trafik kurallarına uymalarını rica ediyorum. Hem kendi can ve mal güvenlikleri açısından hem de trafiği paylaştıkları insanların can ve mal güvenliği açısından bu önemli” dedi.

SÜRÜCÜLERE SESLENDİ

“Okul servis araçları en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı taşıyor” görüşünü aktaran Özmeriç, şöyle konuştu: Özellikle vurgulamak istediğim bir şey var: çocukların evinin önünde indirilmesi gerekiyor. Diğer toplu taşıma araçları gibi duraklarda değil, çocukların evinin önüne indirilmesi lazım. Bizim ülkemizde yoğun sağ şeridi otopark olarak kullanılıyor. Bu geleneksel hale gelmiş. Bazı yerlerde bu nedenle sağ şeride yanaşamıyoruz. Çocukları indirirken bir müddet trafiği durdurmak zorunda kalıyoruz. O yüzden servis araçlarına yol verilmeli, araçların arkasındaki dur levhası yandığı zaman, diğer sürücüler buna duyarlı olmalı.”

“ALTERNATİF GÜZERGÂHLAR TERCİH EDİLMELİ”

Trafik kuralları konusunda sürücüleri uyaran Özmeriç, “Kavşak kullanımı çok önemli. Kavşağın içindeki aracın yol hakkının olduğu, yayaların öncelikli olduğu unutulmamalı. Trafiğin yoğunlaştığı saatlerde alternatif güzergâhların tercihi de önemli. Bu sayede hem zamandan hem de yakıttan tasarruf etmek mümkün” sözlerine yer verdi. (KIVANÇ UĞUR)