498 firma ve kuruluşun stant açtığı fuar, 30 Nisan’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

10’uncu Aydın Uluslararası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı Muğla karayolundaki TARİŞ alanında açıldı. Açılış kurdelesini kent protokolünün kestiği fuar, 30 Nisan’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Zirai ekipmanlar ve yöresel ürünlerin satışa sunulduğu fuara ilk günde vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Aydın’ın tarım şehri olduğuna dikkati çekerek, “Tarım şehri olması nedeniyle tarım fuarı oldukça önemli. Tarım fuarına 498 firma katıldı. Tarımsal anlamda yeni ürünlerin paylaşılması, üreticiyle tüketicinin bir araya gelmesi bakımından fuarlar oldukça önemli. İlimiz adına da Aydın tarımı adına da oldukça önemli bir fuar. Emeği geçen herkese teşekkürler. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur da konuya ilişkin yazılı açıklamasında, geçen yılki fuarda 315 bin 745 ziyaretçi ağırlandığını ve 200 milyon liranın üzerinde sıcak satış yapıldığını anımsatarak, bu yıl 500 bin ziyaretçi beklendiğini ifade etti.

Türk Kızılay 155 yaşında Türk Kızılay 155 yaşında

YENİ TEKNOLOJİLER, ÜRETİCİYLE BULUŞUYOR

Çondur, “İlimizin tarım potansiyelinin gelişimine katkı sağlamak, yeni teknolojik gelişmeler ile üreticileri ve sektör temsilcilerini buluşturmak, ilimiz tarım ürünlerini ve tarım potansiyelini ulusal ve uluslararası alanda duyurmak amacıyla bu yıl Aydın Uluslararası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarımızın 10’uncusunu düzenlemekteyiz. Geçtiğimiz yıl fuarımızda 356 markayı ve 315 bin 745 ziyaretçiyi ağırladık” bilgilerine yer verdi.

“10’UNCU KEZ GERÇEKLEŞTİRMEKTEN MUTLUYUZ”

Bu yıl daha yoğun ziyaretçi beklediklerini kaydeden Çondur, “Aynı zamanda geçtiğimiz yıl gerçekleşen 200 milyonun üzerindeki sıcak satışın da en az 300 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Fuarımızda; otomatik dümenlemeden son teknoloji traktörlere, en son model toprak işleme ekipmanlarına kadar birçok ürün sergilenmektedir. Ziyaretçilerimiz ise bu yenilikleri yerinde inceleme ve ekipmanları tedarik etme fırsatına sahip olacaktır. Ülkemizin en büyük tarım potansiyeline sahip illerinden biri olan Aydın'da, 10’uncu kez gerçekleştirmekten dolayı mutluluk duyduğumuz fuarımızın, üreticimize, tarıma dayalı sanayi tesislerine ve tarımsal mekanizasyon şirketlerine hayırlı olmasını temenni ediyor; fuarımıza katılım sağlayan tüm firmalarımıza ve ziyaretçilerimize teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

YÖRESEL ÜRÜNLER İKRAM EDİLDİ

Vali Aksoy ve beraberindekiler, stantları gezip halkla selamlaştıktan sonra, Aydın Ticaret Borsası’na ait stantta çay içti, yöresel ürünlerin tadına baktı.

Açılış törenine AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz ve Rıza Posacı, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, kurum müdürleri, oda, borsa ve meslek kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri de katıldı. (KIVANÇ UĞUR) 

IMG_1253IMG_1268

IMG_1288

IMG_1297