Aydın’ın simgesi Tralleis Antik Kenti’nde Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yürütülecek arkeolojik kazı çalışmalarına törenle başlandı. “Tralleis Antik Kenti kazılarını ilk kez resmi açılış töreniyle başlatmanın gururunu yaşıyoruz” diyen ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Tralleis’in gizemli geçmişinin aydınlatılacağını ve kadim kentin gün yüzüne çıkarılacağını kaydetti.

ÖĞRENCİLİKTEN KAZI BAŞKANLIĞINA

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk sözü alan ADÜ Öğretim Üyesi ve Tralleis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Murat Çekilmez, “024 yılı Tralleis Antik Kenti kazıları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Mayıs 2024 tarih ve 8503 sayılı kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kazı Başkanlığı tarafından yürütülecektir. İlk defa 2002 yılında lisans öğrencisi olarak katıldığım Tralleis kazısına kazı başkanı olarak devam etmek benim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Öğretim üyesi olmaktan büyük şeref duyduğum ADÜ’ye Tralleis kazısının Cumhurbaşkanımızın kararıyla geçmesi üniversitemiz ve benim için büyük bir başarı olmuştur” dedi.

GECE MÜZECİLİĞİNE AÇILACAK

“Kazı başkanlığım boyunca Tralleis Antik Kenti’nin kültür turizmine kazandırılmasına hız vereceğiz” görüşünü aktaran Çekilmez, şöyle devam etti: “Özellikle son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy tarafından sunulan ve büyük beğeni toplayan gece müzeciliği projesini Tralleis Antik Kenti’nde de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla buranın revize çevre düzenlemesi kabul edildi. En yakın zamanda bu projeyi yaşama geçireceğiz. En büyük amacımız da antik kenti bir an önce ziyaretçilerle buluşturmaktır.”

F8B0E4Ef F4Ee 4079 8015 544Ab025Fb03

“EŞSİZ BİR KÜLTÜREL MİRAS…”

Etkinlikte konuşan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent ise “Bugün burada tarihimizin derinliklerine doğru yolculuğa çıkmak, kültürel mirasımızı daha iyi anlamak ve onu gün yüzüne çıkarmak için bir adım daha atıyoruz. Tralleis Antik Kenti kazılarını ilk kez resmi açılış töreniyle başlatmanın gururunu yaşıyoruz. Bu tarihi an, bizler için sadece bir başlangıç değil, aynı zamanda geleceğe yönelik hedeflerimizin simgesidir. Tralleis Antik Kenti yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve kültürel zenginlikleriyle günümüze kadar ulaşmıştır. Bu eşsiz mirası gün ışığına çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin sorumluluğudur. Bu önemli çalışmanın hem bilim dünyasına hem de ülkemizin kültürel zenginliğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” görüşlerini dile getirdi.

4B5E6Cd1 3Be7 42Ab Ae17 02Ed597Fe196

TURİZM VE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Tralleis’in fiziksel ve kültürel özellikleri hakkında bilgi veren Kent, kentin en dikkat çekici yapısının üçgözler olduğunu vurguladı. Kazıların büyük oranda burada devam ettiğini kaydeden Kent, “30 öğrenci, 15 arkeolog, 10 teknik uzman ve birçok bilim insanının katılımıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kazı çalışmalarının yalnızca bilimsel ve akademik anlamda değil, bölgenin turizm ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum. Tralleis’in gizemli geçmişini aydınlatmak ve bu kadim kentin tarihini ortaya çıkarmak için yola çıktığımız bu süreçte hepinizin desteği ve katkısı büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri kazı alanına geçerek ilk kazmayı vurdu. Üçgözler önündeki anı fotoğrafının ardından konuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Etkinliğe Aydın Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Seda Sarıbaş ve Ömer Özmen, AK Parti MKYK Üyesi Doç. Dr. Umut Tuncer, Aydın Barosu Başkanı Sezgin Çetin, AK Parti İl Başkanı Gökhan Ökten, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler ile kurum müdürleri de katıldı.

Koçarlı Belediyesi, haşereyle mücadelede 24 saat kesintisiz hizmet veriyor Koçarlı Belediyesi, haşereyle mücadelede 24 saat kesintisiz hizmet veriyor

Muhabir: KIVANÇ UĞUR