MSB Harita Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK diri fay hatlarını araştıracak MSB Harita Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK diri fay hatlarını araştıracak

Yeni Kıroba Gazetesi'nden Serkan Arslan'ın haberine göre, Aydın’da Türk Sağlık Sen üyeleri, ADÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Yavaşoğlu’nun hasta yakını tarafından saldırıya uğramasını protesto etti.

ADÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi önündeki eylemde konuşan Türk Sağlık Sen Aydın Şubesi Başkanı Hüseyin Doğan, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre ücret karşılığında yararlandırılması önerisinde bulundu.

Doğan, “Maalesef bugün yine sağlıktaki şiddeti yeter artık bitsin demek için toplanmış bulunuyoruz. 26.12.2023 tarihinde Üniversite Hastanemizin iç hastalıkları Ana Bilim Dalı Hematoloji bilim dalı öğretim üyesi profesör doktor hocamız bir hastasını muayene ettiği sırada hasta yakınının saldırısına uğramıştır.Şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten sağlık çalışanlarının bu kadar ağır iş yüklerinin yanında böyle ne idüğü belirsiz bir kişi tarafından şiddete maruz kalınması durumunun nasıl içinden çıkılmaz bir hal aldığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“CEZALAR PARAYA ÇEVRİLMEMELİ”

“Türk Sağlık Sendikası olarak bu saldırıya uğrayan hocamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve insanlıktan nasibini almamış saldırganın en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz” görüşünü aktaran Doğan, “Türk Sağlık Sendikası olarak şiddetle ilgili bizim önerilerimiz şöyledir; Sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi ve bu alanlarda sağlık çalışanlarına karşı yapılacak herhangi bir suçun ertelenmesi, paraya çevrilmesi imkânsız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gereklidir. Yine ayrıca şiddet uygulayanların acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre ücret karşılığı yararlandırılmaları getirilerek şiddetin kendilerine bir fatura çıkaracağını bilmelidirler” açıklamasında bulundu.

“SABRIMIZ KALMADI”

Bu önerilerinin süratle yaşama geçirilmesi çağrısında bulunan Doğan, “Kınamalarla, unutmakla ve münferit bir olay gibi göstermekle bu şiddetin ne sonu gelir n ede çalışan kendini güvende hisseder. Hastaları hayata tutunmaya çalışırken, kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz. Sağlıkta şiddete ağır yaptırımların getirilmesi ile ilgili en kısa sürede somut adımların atılarak gerekli kanuni düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz” sözlerine yer verdi. 

Kaynak: SERKAN ARSLAN