Ticaret Bakanlığı 1 Ağustos 2023 tarihi itibari ile dökme ve varil zeytinyağı ihracatını süresiz olarak yasaklamıştı. 24 Mayıs tarihinde Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde 20 oda ve borsanın temsilcileri ortak bildiri yayınlayarak zeytinyağındaki ihracat yasağın kaldırılması talebinde bulundu. 

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Efeler’e asfalt hamlesi Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Efeler’e asfalt hamlesi

5O BİN TON ZEYTİNYAĞININ İHRACINA İZİN VERİLDİ

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı ile görüşen sektör temsilcileri olumlu bir yanıt aldı. Ticaret Bakanlığı, zeytinyağında ihracat yasağını kaldırdı. Haziran-Ekim aylarını kapsayan 5 ay içinde, aylık 10 bin ton olmak üzere, toplam 50 bin ton zeytinyağının dökme olarak ihracatına izin verildi.  

"ZEYTİNYAĞINDA İHRACATIN ÖNÜ AÇILDI"

Aydın Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, konuya ilişkin açıklama yaparak, şu ifadeleri kullandı; 

“Zeytinyağında ihracatın önü açıldı. 24 Mayıs 2024 tarihinde Ege İhracatçılar Birliğin’ de, zeytinyağı sektöründe; dökme zeytinyağının ihracatının önündeki kısıtlamanın kaldırılması ile, önümüzdeki sezona stokta devredilen 200 bin ton zeytinyağının kalitesinin korunarak önemli bir ihracat fırsatının yakalanacağına yönelik toplantıya katılan tüm oda borsalarımız ile birlikte güçlü bir basın bildirisi yayınlamıştık. Bu kapsamda, geçen süre içerisinde Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde sonuç vermiştir. Ticaret Bakanlığı Haziran-Ekim aylarını kapsayan 5 ay içinde, aylık 10 bin ton olmak üzere, toplam 50 bin ton zeytinyağının dökme olarak ihracatına izin vermiştir. Bu karardan dolayı yetkililere teşekkür eder, kararın zeytinyağı sektörü için hayırlı olmasını dilerim.” 

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA