ADÜ koordinasyonunda ‘Sıfır Atık İçin Ben de Varım’ sloganıyla düzenlenen ‘Sıfır Atık ve Sürdürülebilirlik’ başlıklı seminer, Atatürk Kongre Merkezi Aydın Bey Salonu’nda gerçekleşti. Seminerde konuşan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Kent, ADÜ yerleşkelerinde israfın önlenmesi, kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasının önemine vurgu yaptı.

“ADÜ’NÜN YOL HARİTASI HAZIR”

Seminerin açılış konuşmasını yapan Rektör Kent, ADÜ Yerleşkelerinde israfın önlenmesi, kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasının önemine vurgu yaparak, “Üniversitemizde atık miktarının azaltılması, atıkların ayrı toplanarak geri dönüşüm tesislerinde hammadde ya da enerji elde edilmesi yolu ile ekonomiye katma değer sağlanması, geri kazanılmayan atıkların ise çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden uygun şekilde bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. Üniversitemizde hedeflenen ilkeler doğrultusunda yapılacak faaliyetlere ilişkin yol haritası belirlenmiştir ve yapılan planlamalar ile bu yol haritası doğrultusunda ‘Sıfır Atık ve Sürdürülebilirliği’ gerçekleştirilebilecektir” dedi.

“ÜNİVERSİTELER DE SORUMLULUK YÜKÜNÜN ALTINDA”

Seminerde konuşmacı olarak yer alan ADÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esin Poyrazoğlu, Sıfır Atık projesinin önemine ve bu bağlamda neler yapılması gerektiğine değinerek ADÜ’de Sıfır Atık projesi kapsamında bu zamana kadar yapılmış ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de üniversitelerin, iklim değişikliği ve diğer sürdürülebilir gelişme konularında giderek artan bir sorumluluk yükünün altına girdiğini söyleyen Doç. Dr. Poyrazoğlu, “Üniversitelerin sürdürülebilir gelişme konusunda eğitim, öğretim, araştırma ve bilgi transferi sağlamada inovasyon merkezleri olmaları beklenmekle birlikte, çevre ve korunması konusunda da sürdürülebilir ilkelerinin olması gerekmektedir” dedi.

Tüm Emeklilerin Sendikası'ndan Başkan Çerçioğlu'na ziyaret Tüm Emeklilerin Sendikası'ndan Başkan Çerçioğlu'na ziyaret

Seminere, ADÜ Rektörü Kent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemal İyem ve Prof. Dr. Nuh Kılıç, Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Tanfer Bilge, fakülte dekanları, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katılım sağladı. (MURAT TAN)