Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen Özbekistan - Türkiye Ticaret ve İş Birliği ziyaret programı çerçevesinde, Dernek Genel Başkanı Tevfik Fikret Koca başkanlığındaki heyet, 30 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında Özbekistan'ın başkenti Taşkent, Semerkant ve Harezm şehirlerinde temaslar gerçekleştirdi.

Heyette, Özbekistan Bursa Fahri Konsolosu işadamı Ali Baklan, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Karacasu Belediye Başkanı Mehmet Erikmen, Karacasu Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özdemir, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Haus Makine Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Gözlüklü, Özen Ziraat Aletleri Yetkilisi Engin Babuşcu, Aydınbeyi Zeytincilik Yetkilisi Murat Kahveci, Mali Müşavir Serbülent Vatanoğlu ve Ziraat Mühendisi Coşkun Düzdaban yer aldı.

WhatsApp Image 2023-11-05 at 19.15.37

YENİ TEKNİK VE DENEYİMLER MASAYA YATIRILDI

Heyet, ziyaretin ilk gününde Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ticaret ve yatırım konularında istişarelerde bulundu. Aynı günün akşamında, Özbekistan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyetimizin 100. yılı resepsiyonuna katılarak ikili temasları sürdürdü. Resepsiyona Özbekistan Cumhuriyeti Başbakanı Abdulla Aripov ve devlet yetkilileri de katıldı. Ziyaretin ikinci gününde, heyet Özbekistan Cumhuriyeti Tarım ve Çiftçiler Konseyi'ni ziyaret etti. İki ülke arasındaki tarımsal yatırımları arttırmak ve tarımsal üretimi geliştirmek için yeni teknikler ve deneyimler paylaştı.

Minibüsle otomobilin çarpışması sonucu 7 kişi yaralandı Minibüsle otomobilin çarpışması sonucu 7 kişi yaralandı

WhatsApp Image 2023-11-05 at 19.15.36

KARŞILIKLI TEMASLARIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI

Aynı gün, heyet Özbekistan Büyükelçiliği'ne nezaket ziyaretinde bulundu ve Cumhuriyetimizin 100. yılı resepsiyonu için Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ile görüştü. İki ülke arasında planlanan yatırımlar konusundaki karşılıklı temasların önemine vurgu yapıldı. Ziyaretin üçüncü gününde, heyet Semerkand'a hareket etti ve Semerkand Valiliği'nde tarımdan sorumlu vali yardımcısı ve yatırımlardan sorumlu üst düzey bürokratlar ile istişarelerde bulundu. Özellikle pamuk, hayvancılık, meyve kurutma ve modern sulama yöntemlerinin uygulanması konularına odaklandı.

KARŞILIKLI ADIMLAR ATILACAK

Aydınlı heyet ziyaret kapsamında ayrıca Semerkand Bulungur Valiliği'ni ziyaret etti. Bulungur Valisi ve Vali Yardımcıları ile bölgede yapılan yatırımlar hakkında görüşerek, bölgede faaliyet gösteren tarımsal ürünler ve meyve kurutma tesisleri hakkında bilgi aldı. Ziyaretin son gününde, heyet Harezm şehrine hareket etti ve Harezm Valisi Sayın Jurubek Mamirov ve Vali Yardımcısı Sayın Şevket Razzakov'a iade-i ziyarette bulunarak, bölgeye yönelik yatırım talepleri üzerine görüşmeler gerçekleştirdi. Taraflar, karşılıklı ilişkilerin ve ticari yatırımların artırılması için adım atmaya hazır olduklarını belirttiler.

Yoğun tempoda gerçekleşen Özbekistan Cumhuriyeti ziyaret programı, Özbekistan Ulusal Televizyonu'nda da yoğun ilgi gördü ve yer aldı.

WhatsApp Image 2023-11-05 at 19.17.22

“HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYA DESTEK VERECEĞİZ”

Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Tevfik Fikret Koca, Uluslararası ticaretin yalnızca Avrupa ve Amerika’dan ibaret olmadığını vurgulayarak, Türk devletleri arasında gerçekleştirilecek ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için her türlü çalışmaya destek vereceklerini söyledi. Başkan Koca açıklamasında, özellikle her geçen gün daha da gelişen kardeş ülke Özbekistan Cumhuriyeti’nin Türkiye ile arasında sağlam ve güçlü ticari köprülerin kurulması için yapılacak olan her girişimin yanında olacakları hususunda açıklamalarda bulundu. (MURAT TAN)

WhatsApp Image 2023-11-05 at 19.15.38 (2)