İncirliova Belediyesi Kasım ayı ikinci meclis toplantısı gerçekleşti. İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya başkanlığında yapılan mecliste, ilk toplantıda ilgili komisyona sevk edilen gündem maddeleri görüşüldü. Başkan Kaya borçsuz bir İncirliova Belediyesi için yaptığı çalışmalar doğrultusunda, Sandıklı Mahallesi 158 ada 15 parselde bulunan taşınmazın, 6183 Sayılı Kanunun geçici 8. maddesine istinaden devletin ilgili kurumlarına devredilerek, taşınmazın bedeli kadar borcun silinmesi için meclisten yetki istemiş, ilgili taşınmazın hazineye devredilmesini içeren gündem maddesi ilk meclis toplantısında Plan Bütçe Komisyonuna havale edilirken, söz konusu arsanın üzerinde bir adet mezarlık ve caminin olması tartışmaları beraberinde getirmişti.

WhatsApp Image 2023-11-09 at 17.11.16

Toplantıda meclis üyelerini bilgilendirmek için söz alan İmar ve Şehircilik Müdürü Murat Gümüş, taşınmazın, tarla vasfında olduğunu ve kamuya devredildiğinde belediyenin herhangi bir zarara uğramayacağını söyledi. Toplantıda konuşan MHP’li Meclis Üyesi Mustafa Karayiğit ise, taşınmaz devrinin olmasının ardından da mezarlık ve caminin vatandaşlar tarafından kullanılmaya devam edileceğini vurguladı. Meclisin onayına sunulan gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

“HEDEFİMİZ BORÇSUZ BİR İNCİRLİOVA BELEDİYESİ’DİR”

Aydın’da tarımsal sulama sezonu masaya yatırıldı Aydın’da tarımsal sulama sezonu masaya yatırıldı

Söz konusu devir işlemine dair açıklama yapan Başkan Kaya, konunun doğru anlaşılması gerektiğini belirtti. Sürecin tam olarak bilinmemesinden dolayı kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığına dikkat çeken Başkan Kaya, meclisin kararı onaylamasının ardından söz konusu arsanın hazineye devredilerek parselasyon işlemlerinin yapılacağını ve bu işlemler neticesinde arsanın devlete devredilecek kısmının ortaya çıkacağını aktardı. Devir işleminin, parselasyon ve arazinin bedelinin belirlenmesi gibi pek çok prosedürün birlikte yürütüleceği bir süreç içerdiğini aktaran Başkan Kaya, “6183 Sayılı Kanunun geçici 8. maddesi yıl sonu itibariyle geçerliliğini yitirecek. Biz bu süre zarfında gerekli müracaatları yaparak, bu maddeden faydalanmak ve borçsuz bir İncirliova Belediyesi hedefimiz doğrultusunda bir adım daha atmak istiyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2023-11-09 at 17.11.16 (1)

“BELEDİYENİN BORCU SİLİNECEK KAZANAN İNCİRLİOVA OLACAK”

Türkiye genelinde yüzlerce belediyenin faydalandığı bir kanun maddesinden İncirliova Belediyesi’nin de faydalanacağını belirten Başkan Kaya, “Ne mezarlık ne de cami satmıyoruz. Devletin yerini yine devlete devrediyoruz. Buradaki devirden hiç kimse şahsi menfaat sağlamayacak. Kamunun malı yine kamunun kalacak. Önümüzde başvuru için bir tarih var ve bu tarih içerisinde gerekli müracaatı yaparak İncirliova’ya hizmet etmek istiyoruz. Devletin ilgili kurumları ile yapacağımız görüşmelerin ardından, sürecin tamamlanması ile birlikte zaten bizim olan yine bizim olacak. Devredilen arsa bedeli kadar da borcumuz silinmiş olacak. İncirliova Belediyesi’nin borcu silinecek, kazanan İncirliova olacak” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

WhatsApp Image 2023-11-09 at 17.11.16 (2)