Müdür Altıntaş, TARİŞ İncir Birliği'ni ziyaret etti Müdür Altıntaş, TARİŞ İncir Birliği'ni ziyaret etti

20 dekar ve altında araziye sahip vatandaşların arazilerine gübre atım işlemlerinin gerçekleştirildiği bu teknolojik hizmet ile Aydınlı çiftçilerin maliyetleri ciddi oranda düşüyor.

Modern teknolojiler ile sürdürülebilir tarım modelini daha da geliştirerek ürün kalitesini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Projeyle hem çiftçilerimizin akaryakıt giderlerini azalttık hem de yerden gübre atımıyla yaşanan yüzde 10’a varan ürün kaybının önüne geçtik. Çiftçilerimiz, teknoloji sayesinde özellikle akaryakıt gibi daha birçok giderin altında ezilmeyecek. Büyükşehir Belediyesi olarak üreticinin yanında olmaya ve her türlü destek bulunmaya dün olduğu gibi bugünde devam edeceğiz” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 22 At 17.51.03

BU HİZMETİ GERÇEKTEN SEVİNÇ VE GURURLA KARŞILIYORUZ

25 yıldır Aydın’da çiftçilik yaptığını ifade eden Adem Balıkçı, “Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye sunmuş olduğu yeniliklerden birisi de drone. Bu güne kadar gübrelemeyi sürekli traktörlerle yaptık. Bu süreçte yapmış olduğumuz gübrelemede traktör izi mahsulümüze zarar veriyordu. Bu da ürüne baya bir zarar veriyordu. Teknoloji gün geçmiyor ki gelişiyor. Bizlerde buna ayak uydurmak için Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bize tanımış olduğu drone hizmetini, bugün itibari ile Söke Ova’sında uygulamak bize nasip oldu. Sevinçliyiz, gururluyuz. Büyükşehrin bize verdiği desteklerden dolayı. Mazot ve gübre maliyetlerinin artmış olduğu bir dönemde bize böyle bir hizmet sağlandığı için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Özellikle tarım alanında drone aleti oldukça maliyetli. Çiftçiler bu teknolojiye erişemiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmetini gerçekten sevinç ve gururla karşılıyoruz. Buradan Topuklu Efemize teşekkür ediyorum. Bu hizmeti sunduğu için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na minnettarım.

Whatsapp Image 2024 03 22 At 17.51.03 (1)

ZAMAN KONUSUNDA BÜYÜK KAZANÇ SAĞLIYOR

Nazilli Ovası’nda çiftçilik yapan Mesut Yörükoğlu, “Bu hizmeti öğrendikten sonra, bunun faydalı olabileceğini düşünerek böyle bir girişimde bulundum. Bu hizmetin en önemli yanı ise dışardan yaptırmak istediğiniz oldukça maliyetli ancak Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmeti ücretsiz olarak çiftçiye sunuyor. Gübreleme traktörle yapıldığında yoncalar eziliyor. Bu durumda belli bir miktarda yonca eziliyor. Bu da belli bir oranda kayıp oluşturuyor. Bu hizmet son sistem bir teknik ve kayıp olmuyor. Zaman konusunda büyük kazanç sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür bir hizmet vermesi çok güzel bir şey. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na bu hizmetinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: HABER BÜLTENİ