Hastane personeli, lösemi ile mücadele simgesi olan turuncu rengi ön plana çıkararak bu haftayı anlamlandırdı. Turuncu rengin simgesi olarak kullanıldığı etkinlikte, sağlık çalışanları turuncu el izi uygulayarak lösemili çocuklara güzel mesajlar yazdılar. 

Kütahya'da hekimler Gazze için "sessiz yürüyüş" yaptı Kütahya'da hekimler Gazze için "sessiz yürüyüş" yaptı

Çine Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Fatih Demirtaş, bu özel hafta vesilesiyle önemli bilgileri paylaşarak lösemi hakkında farkındalık oluşturdu. Uzm. Dr. Demirtaş, löseminin nedenlerine de değinerek, genetik faktörler, kimyasal maddeler, radyasyon, bazı kalıtımsal hastalıklar ve viral enfeksiyonlar gibi etkenlerin bu hastalığa yol açabileceğini belirtti. Ayrıca, önemli bir noktayı vurgulayarak, löseminin bulaşıcı bir hastalık olmadığını da ifade etti.

löse

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİNİN ÖNEMİNİ VURGULADI

Lösemi tanısının kan, kemik iliği ve genetik tetkiklerle konulduğunu açıklayan Uzm. Dr. Demirtaş, erken teşhis ve tedavi ile %85'in üzerinde başarı sağlanabileceğini belirtti. Kemoterapi ve kemik iliği nakli gibi tedavi yöntemlerinin kullanıldığı bu süreçte, lösemili hastalara destek olmanın ve toplumda lösemiye karşı farkındalık oluşturmanın önemli olduğunu vurguladı. (DİLARA YERLİKAYA)