EKODOSD, ormanlar, kıyılar ve sulak alanlar gibi insan ve tüm diğer canlılar için yaşamsal önemi olan ekosistemlerin, bitki, hayvan çeşitliliğinin korunmasını ve ekoturizmi artırmayı amaçlayan ve farkındalık yaratmak adına etkinlikler düzenliyor. Etkinliklerine bir yenisini daha ekleyen EKODOSD, bu seferde Bahçecik Boğazına yaptığı yürüyüş ile farkındalık yarattı.

Son 30 yılda dünyadaki büyük göllerin yüzde 53'ü küçüldü Son 30 yılda dünyadaki büyük göllerin yüzde 53'ü küçüldü

Kuşadası, yapılaşmanın yoğun olduğu bir yer olsa da çevresinde sağlık ekosistemlerin devam ettiğini ve bunlardan birinde Bahçecik Boğazı olduğunu yayımladığı sosyal medya paylaşımıyla bildiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bugün Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve EKODOSD iş birliğiyle, Bahçecik Boğazı’nın önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için bir etkinlik düzenledik. Etkinliğe Aydın DKMP Şube Müdürlüğü’nden Söke Şefi Orman Mühendisi Erdinç Kutsal, Aydın Şefi Gökhan Topaloğlu ve DKMP personeliyle, EKODOSD üyeleri katıldı. Akdeniz Bitki Örtüsünün en güzel örneklerinin görüldüğü Bahçecik Boğazı, baharla birlikte tüm çiçeklerin coştuğu görüldü. Grup halinde hem yürüyüş yapıldı hem de bitkilerin ve ağaçların tanıtımı yapıldı. Tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtıldı. Gökyüzünde süzülen yırtıcı kuş türleri gözlendi. Ötücü kuşların harika sesleri dinlendi. Bazı bitki türlerinin mitolojik hikayeleri anlatıldı. Kekiklerin adaçaylarının muhteşem kokuları içinde, orkidelerin güzellikleri izlendi. Yeşil doğanın içinde yer alan ve mühendislik harikalarından biri olarak kabul edilen Efes Antik Kenti’nin suyollarına ait yapıları incelendi” dedi.

BÖYLE BİR ALAN VAR DESELER İNANMAZDIK

Paylaşımda etkinliğe katılan dernek üyelerinin düşünceleri de yer aldı, üyeler, “Kuşadası’nın dibinde cennet gibi böyle güzel bir doğal alan var deseler inanmazdık. Ancak bugün içinde gezerek, baharın tüm güzelliklerini ve kokularını içimize çekerek, gürültü kirliliğinden uzak bir şekilde sadece kuş seslerini dinleyerek böyle bir cenneti gördük” ifadelerini kullandı.

BAHÇECİK BOĞAZI TABİAT PARKI OLMALI

Bahçecik Boğazının Tabiat Parkı olması gerektiğini ve Aydın DKMP şube müdürlüğüne taleplerini ilettiklerini söyleyen EKODOSD başkanı Sürücü, “Hiçbir koruma statüsü bulunmayan ve kontrolsüz faaliyetlerle her zaman risk altında bulunan bu önemli doğa alanının geleceğe korunarak taşınması ve korumaya uyumlu bir şekilde kullanılması için, Aydın DKMP Şube Müdürlüğü temsilcilerine Bahçecik Boğazı’nın Tabiat Parkı olması taleplerimizi ilettik. Kuşadası, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’ndan sonra, kabul edildiği takdirde bir de Tabiat Parkı kazanarak, korunan alan oranını yükseltmiş olacaktır” dedi. (ERDAL GÜNDÜZ)