Gaziantep Üniversitesince (GAÜN) ilaç endüstrisine ham madde ve bölge çiftçisine gelir sağlamak için yürütülen çalışma kapsamında, ana vatanı Kuzey Amerika olan "Oenothera biennis" bitkisinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilebileceği belirlendi.

GAÜN Fitoterapi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, kampüsteki 15 dönüm arazide bölgede yetişebilecek, ilaç ve kozmetik alanında kullanılan 200 civarında bitki üzerine çalışma gerçekleştiriliyor.

Akademisyenler, bu kapsamda sarı çiçekli "Oenothera biennis" bitkisinin çeşitli yöntemlerle Güneydoğu'da yetiştirilebileceğini tespit etti.

Deneme ekimlerinin ardından bitkinin bölgenin iklimine uygunluğu ve rahatlıkla geliştiği belirlendi, tohumundan elde edilen yağın kalitesinin de ilaç endüstrisinin istediği seviyede olduğu raporlandı.

Merkezin müdürü Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, AA muhabirine, 2 yıl önce başladıkları çalışmalarının meyvelerini almakta olduklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasadına katıldı Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasadına katıldı

Çiftçilere yüksek gelir sağlamak amacıyla 50 bitki üzerinde kalite araştırmaları yaptıklarını belirten Şekeroğlu, "Sağlık ve kozmetik sektöründeki bitkileri yetiştiriyoruz. Yetiştirdiklerimizin içerisinde Kuzey Amerika kökenli Oenothera biennis adlı bitki var. Bu bitkinin tohumlarında gamma linolenik asidi var ve bu asit anne sütünde bulunuyor." dedi.

Kaynak: AA