Türk Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Veli Yıldırım, Aydın PTT binası önünde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 24 Kasım’da öğretmenlere göndereceğiz beyaz önlük yerine bir maaş ikramiye talebinde bulunan Yıldırım, derecelerine göre sıraladığı öğretmen maaşlarının yetersiz olduğunu belirterek, “Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir” dedi.

Türk 2

Gerçekleştirdikleri eylemin tüm Türkiye’de her ilin milletvekillerine ilgili illerin şubelerince gönderildiğini söyleyen Yıldırım, “Biz isteriz ki Türk Eğitim-Sen Genel Başkanlığınca öğretmenlere her 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi Aydın vekillerimiz öncülük etsin ve bu konunun meclis gündemine taşınmasında onlar da katkı sağlasınlar” dedi. Yıldırım konuşmasının ardından yönetim kurulu üyeleriyle PTT veznesinden Aydın milletvekillerine ayrı ayrı mektup gönderdi.

“HER BİRİMİZ KUTLU BİR GÖREV İFA EDİYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ı büyük bir övünçle kutladıklarını söyleyen Yıldırım, “Ne mutlu bize ki ilim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk’ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştiriyoruz. Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız. Her birimiz kutlu bir görev ifa ediyoruz. Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz. Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz” diye konuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı başladı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı başladı

“ÖĞRETMENLER EKONOMİK ÇARESİZLİK İÇİNDE”

Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler arttığına değinen Yıldırım, “Buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir. Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 lira, yoksulluk sınırı 43 bin 433 liraya ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 lira, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 lira, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 lira ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir” dedi.

Türk 1

“KANUN TEKLİFİNE SAHİP ÇIKMALARINI BEKLİYORUZ”

“Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “beyaz önlük” hediye edileceği kamuoyuna açıklandı” diyen Yıldırım, “Biz ise, eğitim çalışanlarının “öğrenci-veli şiddetine maruz kalma”, “liyakatsiz yönetici atamaları”, “tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları”, “ekonomik çaresizlik”, “adaletsiz uygulamalar”, “mesleki imaj zedelenmesi”, “kariyer sınavı” gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; ‘24 Kasım’da önlük değil, ikramiye istiyoruz’ Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır” diye konuştu. (MURAT TAN)