28 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arası Dünya Kardeşlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Aynı anne ve babadan doğmuş ya da anne veya babalarından biri aynı olan çocukların birbirine göre verilmiş ada kardeş denilmektedir. Kardeşler arasındaki bağ diğer insanlar arasındaki bağa göre oldukça kuvvetli bir bağdır. Kardeş dünyada eşi benzeri olmayan bir arkadaştır. Kardeşlik kader bağı ve ortak ideal demektir. Kardeş sözcüğü, yeryüzünün bütün dillerinde var olan sevgiyi, sıcaklığı, sevimliliği ifade eden bir sözcüktür. Kardeş olmak; kan bağı olsun ya da olmasın aynı amaca hizmet etmek, birbirine karşı samimi duygular beslemek demektir. Kardeşlik güzel ahlaki duygularla ailenin, ülkenin ya da gönül verilen organizasyonun iyiliği için çalışmak, ilerlemek için çaba göstermektir.

******************************

SEVGİ YÜCE BİR DUYGUYU TEMSİL EDER

Sevgi sözde kalmamalı. Öze geçmeli. Sevgi çok söylenmeli. Derin yaşanmalı. Biz sevgiye muhtacız. Havaya, suya, ekmeğe muhtaç olduğumuz kadar. Birbirimizi sevmemiz gerek. Bu yetmez. Bunu bilmemiz, bildirmemiz gerek. Hz. Peygamber “Bir kardeşine karşı sevgi duyuyorsan bunu ona söyle. Onda da sana karşı sevgi doğar” buyuruyor. İnsan olmanın en büyük özelliği ve insanın en önemli görevi, karşısındaki insana iyi davranmak, hatalarından dolayı affedici olmak, hoşgörülü davranmak ve bütün insanlığın huzuru ve mutluluğu için çalışmaktır.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK de; Yurtta sulh, cihanda sulh diyerek insanlar kardeşliğin barış temeline dayandırılmasını tavsiye etmiştir.

Kardeşlik Haftası dolayısıyla dargınlar varsa onları barıştırmak için harekete geçmeli, kendi arkadaşları arasındaki davranışlarmızla iyi geçinmeli ve her alanda bu kardeşlik havasının oluşması için çaba göstermeliyiz. İnsanlığın kardeşlikle bütünleştiği, sevgi, saygı ve hoşgörünün hüküm sürdüğü bir dünyada yaşamak dileğiyle; herkesin Kardeşlik Haftası kutlu olsun.

ÖZLÜ SÖZ: "Zaman kardeşliği eskitmez, kardeşlik; sözlerde biten bir cümle değil kalpte atan bir sevgi çemberi olmalıdır."

Değerli Yeni Kıroba Gazetesi okuyucularım; Güzel günlere Sağlıcakla, Sevgiyle ve Esenlikle kalın...