Toplumun haber ve bilgi alma özgürlüğüne hizmet eden bir mesleğin mensupları olarak temelde bir vatandaş, bir seçmeniz. Bizler de genel ve yerel seçimlerde her Türk vatandaşı gibi sandığa gidip irademizi yansıtmaya çalışıyoruz.

Gönül, daha demokratik, daha katılımcı bir seçim sisteminin egemen olmasını ister ama mevcut yasalar, siyasi partilerin hemen tümünde “lider sultası” odaklı bir yapının egemenliğine yol açıyor. Tabanın değil, liderin ve onun çevresinde bulunan beyin takımının olurunu alan isimler, milletvekili aday listelerinde hatta seçilebilir sıralarda kendine yer buluyor.

Sistemin bütün bu aksayan ve eleştirilen yönlerine karşın işleyen bir temsili demokratik düzenimiz var. Ülke genelindeki seçim çevrelerinden seçilen 600 milletvekili parlamentoda bizi temsil ediyor. Milletvekilleri, anayasa gereği yalnızca seçim bölgelerini değil, ülkenin tamamını temsil görevine sahip.

***

14 Mayıs’taki genel seçimlerde bir kez daha bizi temsil edecek milletvekillerini seçeceğiz. Peki, nasıl bir milletvekili profili görmek istiyoruz?

Her şeyden önce Aydın’ın derdiyle dertlenen, parlamento kürsüsünde Aydın’ın ve Aydınlının hakkını çatır çatır savunacak özgüvene ve entelektüel birikime sahip, toplumdan kopuk olmayan tam tersine halkla iç içe, parlamento çalışmaları dışında kalan zamanda seçim bölgesinde olan milletvekilleri görmek istediğimi peşinen söylemeliyim.

Aydın’ın yolunu seçimden seçime hatırlayan, ayda âlemde bir gerçekleştirdiği ziyaretler dışında zamanını Ankara’da geçiren milletvekillerinin şimdiye kadar kentimize pek faydasının dokunmadığı somut örneklerle sabittir.

***

Aydın’ın başta sanayi teşviklerinin artırılması ve Çıldır Havaalanı’nın tarifeli uçuşlara açılması gibi temel meselelerde masaya yumruğunu vuracak milletvekillerini 28. Dönem parlamentosunda görmek en büyük isteklerimin başında gelmektedir. Öyle ki, 2018 genel seçimleri öncesinde bu konuda çok çeşitli sözler verilmesine karşın 5 yıllık süre zarfında somut bir gelişme yaşanmadı. Hâlbuki iktidar partisinden seçilen 4 milletvekili bu konuda tek yürek olup, masaya yumruğunu vursaydı bu anlamda sonuç alınma olasılığı daha yüksek olurdu. Ne yazık ki, bu dönem bu tren kaçtı.

***

Toplumun siyaset kurumundan beklentisi, ekonomi ve sosyal alan başta olmak üzere problemlerin çözüme kavuşturulması konusunda somut ve sağlam bir iradenin ortaya konmasıdır. Güncel siyasi polemiklerle, kısır tartışmalarla vakit geçirecek milletvekilleri yerine icracı, çözüm odaklı ve yapıcı siyaset tarzı izleyen milletvekillerine Aydın’ın ve Aydınlının şiddetle gereksinimi vardır