Geçtiğimiz Şubat ayının 6’sında Kahramanmaraş merkezli her iki depremde 11 ilimiz yerle bir oldu. 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Hayatta kalanların evleri, işyerleri depremle birlikte yok olup gitti. Depremzede vatandaşlarımızın büyük bir kısmı ülkemizin farklı illerinde devletin, belediyelerin ve fazladan ev sahibi olan vatandaşların evlerine yerleşti.
Yaklaşık 3 buçuk aydan bu yana buralarda hem barınıyorlar hem de diğer ihtiyaçları karşılanıyor. Geçtiğimiz hafta 14 Mayıs günü ülkemizde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yapıldı. Seçimlerde her vatandaş gibi depremzede vatandaşlar da kendi görüşlerini temsil eden siyasi partilere oy verdi. Misafir olarak kaldıkları illerden seçimde oylarını kullanmak için memleketlerine gitti ve oylarını kullandı. Oyların sayım işlemleri yapıldı ve 11 ilden 10’unda mevcut siyasi iktidar partisi neredeyse tamamına yakın oranda oy aldı.
**
Daha seçimlerin üzerinden yirmi dört saat geçmeden ana muhalefet partisine oy veren bazı kendini bilmezler sosyal medya hesaplarını kullanarak iktidar partisine oy veren depremzedeleri aşağılayıcı sözler sarf ederek kendilerince protesto etti. “Size yaptığımız deprem yardımları haram olsun” , “ işte siz busunuz” ve daha birçok gönül kırıcı sözler kullandılar. Bu ülkede kim seçilirse seçilsin, seçilmişse seçenlerin tercihlerine göre o makamlara getirilmiştir. Biz manevi değerlerine bağlı, örf ve geleneklerine bağlı bir milletiz. Ülkemizde yaşanan ve tüm toplumu derinden etkileyen asrın felaketi olarak adlandırılan bu depremde ülkenin her kentinden olmak üzere diğer dünya ülkelerinden yardımlar yağdırıldı. Orada felaketi yaşayan insanlarımız bir daha eski hayatlarına geri dönemeyecek asla. Sevdiklerini, evlerini, işlerini kentlerini kaybettiler. Ve şimdi de kendini insan olarak gören densizler, beyinleri de kalpleri gibi taş kesmiş hadsizler sözüm ona yaptıkları yardımları haram kılıyorlar. Sizler gibi ucubelerin yardımına kalmadı o insanlar, gani gönüllü milyonlarca hayırseverin ve devletin güçlü eli onların üzerinde zaten. Ruhlarının çürümüşlüğünü ortaya döken bu zihniyetler sırf kendi siyasi görüşlerine depremzedelerden oy alamadıkları için kusanları yüce Allah’a havale ediyorum. Unutmayın ki herkes yaşattıklarını yaşamadan bu dünyadan göç etmeyecek… İnsanlık deprem enkazlarının altında kaldı maalesef.