Dünyayı ve içinde yaşadığımız hayatı; güzel ve anlamlı kılan sevgi, saygı ve hoşgörü duygusudur. Günümüzde birbirimize olan saygısızlık neden bu kadar çoğaldı, aile içinde, trafikte, sosyal yaşamımızda neden bu kadar arttı, hiç sebebini düşünüyor muyuz? Birbirimize selam vermekten, günaydın demekten, iyi günler dilemekten, hayırlı işler demekten adeta korkuyoruz. Hal, hatır sormuyoruz, hele özür dilemeyi adeta küçük düşmüş bir duruma girmiş gibi hissediyoruz. Oysa ne güzel duygulardır; teşekkür etmek, özür dilemek.

Eskiden insanlarda bir hatır, gönül, küçüklere sevgi, büyüklere saygı, hoşgörü, merhamet, şevkat, utanma hissi, mütevazilik, sempati gibi duygularımız vardı… Şimdilerde ise önemli bir kesim, bütün bu değerlerimizi yitirdi. Gittikçe sevgi ve saygıdan yoksun bir toplum haline dönüşüyoruz. Karıncayı bile incitmekten çekinen bir toplum olmamız gerekirken, nasıl oldu da eşimizin, dostumuzun, arkadaşımızın, komşumuzun kalbini kıracak kadar merhametsiz ve nezaketsiz bir toplum olduk.

*********************

"Sevgi İçten gelen bir Duygudur, Saygı ise; Davranış Biçimidir"

Sevgi ve saygı dolu bir ailede yetişen insanlar davranışlarından, hal ve hareketlerinden bunu belli ederler. Sevgisi olmayan insanları kimse sevmez. Sevgisi olan insanlar sıcakkanlıdır ve birçok kişi onları sever ama sevginin yanında saygı da önemlidir.

Dinlemek ve karşındaki insanı anlamaya çalışmak önemli bir meziyettir, saygının ve sevginin bir göstergesidir. Karşısındakini önemsemeyen, dinlemeyen ve anlamak istemeyen insanlarda “Sevgi ve Saygı” sorunu vardır. Hiçbir yerde birbirimize saygı duymaz hale geldik, trafikte 3 saniyemizi bile almayacakken park yerinden çıkan bir araca müsaade edip bekleyemiyoruz, hastaneye gittiğimizde 5 dakika fazla beklememek için bir tanıdık bulup başkalarının hakkını çalıyoruz, işyerinde işten kaytaracak yer arıyoruz ki bizim yapacağımız işi başkaları yapsın, biz çalışmadan bedel alalım.

Toplum içinde yöneticiler vatandaşlara, vatandaşlar da yöneticilere sevgi ve saygı duymuyorlarsa, o toplumda sürekli birbirini suçlayan bir “Ayrışma, çatışma ve huzursuzluk” kaçınılmaz olur!.. Böyle bir durumda da yaşanılan toplumda huzur, saygı ve sevgiden söz edilemez.

****************

BİRBİRİMİZE KARŞI SABIRLI OLALIM!!!

Yaşadığımız şu gök kubbe altında sevgi, saygı, merhamet, hoşgörüyü içinde barındıran, eser bırakabilen, dostunun, arkadaşının yardımına koşabilen, sevgi insanı olabilen, saygı ve merhamet duyguları gelişmiş, içinde nefret ve kin gibi duyguları olmadan yaşayabilenlere ne mutlu… Her ne kadar bazı insanların bunlardan haberi olmasa da sadece maddi hayata değer vererek, manevi duygularını hiçe saysalar da sadece doğru yol, her zaman içinde doğruluk hak ve sevgi bulunduran yoldur. Ruhumuzun beslenmesi için bu duygulara ihtiyacımız vardır . Sevgi her yerde sevgidir, her yerde güzeldir ama hak edilene verilirse tabii . Biz biz olalım bize verilen bu güzel duygunun değerini bilip, etrafımızdaki insanları da sevgiden mahrum etmeyelim ki hayatımız karamsar olmaktan çıkıp, umut ve sevgi dolu olsun. Bu dünyada sevgi ve şefkat insanı olabilenlere, yaşadığı toplumda insanlara saygılı, faydalı birey olanlara, çevresindeki insanlara iyiliği ve güzelliği tavsiye edenlere ne mutlu…

ÖZLÜ SÖZ: Sevgi, saygı ve hoşgörü, yaşamı yaşam yapan, insanı insan yapan muhteşem duygulardır.

Değerli Yeni Kıroba Gazetesi okuyucularım;

Mutlu ve Huzurlu haftalar. Sağlıcakla ve Esenlikle kalın...