Bayramlarda alıştığımız ama her duyduğumuzda içimizi acıtan haberler düşmeye devam ediyor. Bayramlarda aşırı hız ve dikkatsizlik hem bizi hem de karşı tarafı olumsuz etkiliyor. Trafiğin her anlamda dikkat edilmesi gereken bir yer olduğu her seferinde önemle söyleniyor.

Ailelerimize veya akrabalarımıza kavuşmak üzere çıktığımız yolda kazaya sebebiyet vermemek adına oldukça dikkatli olmalıyız. Elbette suç sadece bize ait olmuyor. Bazen karşı tarafın hatası da bize denk gelebiliyor. Arabada onca insan taşırken sadece yola odaklanmak ve trafik kurallarını aksatmamak olabilecek kazaların önüne geçecektir. 

Yetkililer ve trafik ekipleri günler öncesinden şoförleri kurallar konusunda uyardı. Uzun yolculuklarda kısa molaların önemine değindi. Bunca tedbire rağmen gerekli denetimler yapıldığında bazı sürücüler yine cezalardan kaçamadı.

Toplamda 25 bin 518 araca aşırı hız nedeniyle, 30 bin 390 sürücüye de kurallara aykırı araç kullandığı gerekçesiyle ceza kesildi.

KAZA BİLANÇOSU

Canımızı acıtan bir diğer konu ise bayramda kazalar sebebiyle hayatını kaybeden insanlar. Bayram tatilinin 4. gününde 24 saatte 693 trafik kazası oldu. Bu kazalarda 4 kişi yaşamını yitirdi, 1302 kişi de yaralandı. İlk 4 günlük sürede toplam 26 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 345 kişi ise yaralandı. 9 günlük tatil devam ederken, umarım daha fazla kaza haberi almadan bu bayramı da atlatırız.

Sadece bayram da değil her zaman trafiğe ailemizi düşünerek çıkalım, karşımızdaki insanları önemseyerek araba kullanalım, trafik canavarı olmayalım.

Sağlıkla kalın.