Bazı konularda köşe yazarken, kime neyi nasıl yapması gerektiğini yazmak beni yoruyor. Çünkü aklı başında, ne yaptığını bilen, doğayı ve çevreyi seven insanlar bazı şeyleri yapmaması gerektiğini bilir. 

Sıcak havada ormanlık alanlarda mangal yakılmaz, yere izmarit atılmaz, yol kenarlarına cam şişe bırakılmaz gibi gibi…

Yurt dışında özellikle turistik bölgelerde gözümüze çarpan bir şey var. Sokakların aşırı temiz olması. Sonuçta onlar da bizim gibi insan ama doğaya saygıları var. Neden bizim insanlarımız doğayı katlediyor bunu anlamış değilim. 

Hava sıcaklıklarının artmasıyla yangınlar çoğaldı. Elektrik arızası veya sistemsel bir sorundan çıkan yangınlara bir şey diyemiyorum ama yaz geldiğinde piknik yapmaya gidip hem çöplerini orda bırakan hem de yangına sebep olan insanlara çok kızıyorum. Zaten herkes nerde ne yapacağını bilse toplum bu denli tuhaf hale gelmezdi. 

Her gün siren sesleri duyar olduk. Havalar gerçekten çok sıcak ve üstüne bu yangınların artması bizi çok üzüyor. Önceki gün son gelen haberlere göre sadece Aydın’da 48 saatte 81 yangına müdahale edildi. Evleri yananlar, işyeri yananlar ve daha fazlası.

Elimizden geldiğince yangın çıkaracak sebeplerden kaçınmalıyız. Hem doğamızı hem yuvamızı korumalıyız. Vatan bizim vatanımız. Sadece insan değil onlarca hayvanın da canı yanıyor üstelik.

Bilerek yangın çıkaranlara da diyecek sözüm yok. Umarım insanlıktan nasiplerini alırlar.

Sağlıkla kalın…