Bugün 19 Eylül Gaziler Günü. Bilindiği gibi, Muharip Gazi; harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik ünvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu ünvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan Vatanın Kurtarıcısı ve Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir.

Bu tarih, aynı zamanda gazi ve şehitlerimize duyduğumuz minnet ve saygının da açık bir göstergesidir.

Aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheden cepheye koşan, bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

Şehit ve Gazilerimizin ortaya koydukları bu azim ve kararlılıkla ulusal varlığımız elde edilmiş, bugünlere kadar ulaşılmıştır. Bugün de, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları sayesinde huzur içinde yaşıyor, geleceğe güvenle bakıyoruz.

Türk Milleti, tarihi boyunca bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumak için sayısız zorluklara katlanmıştır. Millet olarak bu zorlukları aşmada hepimizin payı olsa da asıl pay sahipleri bu zorluklar karşısında büyük kahramanlık göstererek, göğüslerini siper ederek canlarını ve kanlarını feda eden şehit ve gazilerimizdir. Onları, Devlet ve Millet olarak her zaman saygıyla ve hayırla yad etmek mecburiyetindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti, onların paha biçilmez fedakârlıkları sayesinde daha güçlü bir şekilde çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, özgürlük ve bağımsızlığımızın simgeleri olarak sonsuza kadar gönüllerde yaşayacaktır.

Her Türk çocuğunu annesi ve ninesi, şehitlik ve gazilik ninnileriyle büyütmüş, askere giderken de “Haydi oğlum, haydi git, Ya gazi ol, ya şehit.” diyerek uğurlamış, onu vatanı için feda etmekten çekinmemiştir.

Şair Mithat Cemal Kuntay “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır,” demiştir. Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır. Türk Ulusu olarak onlara minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

ŞEHİT VE GAZİLİK ÜNVANI MANEVİ RÜTBELERİN EN YÜKSEĞİDİR

Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve milletçe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçluyuz. Bütün bunlardan dolayı onlara saygı ve sevgi duyuyorum.

Dinimiz, vatan sevgisini “Vatan sevgisi, imandandır.” diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, savaştan sağ veya yaralı dönenler ise gazi ünvanı ile onurlandırılmıştır. Türk Ulusu için bu iki kavram çok önemlidir. Manevi rütbelerin en yükseğidir.

Türk Ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, her zaman övündüğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu zaferleri bize gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tarihe altın harflerle geçmişlerdir. Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yücelterek onlara sahip çıkmalıyız.

*****************

Bu vatanın, toprakların kurtuluşu şehit ve gazilerimiz sayesinde olmuştur. Onların üstün cesaret ve fedakârlığı düşmanlarımızı püskürtmüş ve bu toprakların öyle kolay alınamayacağı

tüm düşmanlarımıza gösterilmiştir. Şu anda bu topraklar üzerinde özgürce gezen her vatandaş, bunu gazi ve şehitlerimize borçlu olduğumuzu, bu toprakların bize sadece bir emanet olduğunu ve zamanı geldiğinde torunlarımıza bu emaneti devretmemiz gerektiğini

çok iyi bilmelidir. Bizim özgürlüğümüz için canını ortaya koyan gazilerimizin ve yakınlarının şehadetine sabır gösteren şehit yakınlarımızı mutlu etmek, kadir ve kıymetlerini bilmek üzerimizdeki büyük bir vazifedir. Unutmayalım ki dünyada maddi değeri olan hiçbir şey sağlıktan daha kıymetli olamaz.

Büyük servetlerle bile kıyaslanamayacak kadar değerli olan Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ve ebedi varlığını korumak, milletimizin birlik, beraberlik, barış ve huzurunu sağlamak için, canlarını hiç tereddüt etmeden siper etmiş başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere; tüm kahraman gazilerimizin “Gaziler Günü “nü kutlarım.

ÖZLÜ SÖZ: “Gaziler, şanlı tarihimizin ebedi kahramanlarıdır.”

“Gaziler, destansı tarihimizin yaşayan abideleridir.”

“Şehit olmayı göze almayan, gazi olamaz.”

“Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir.”

Tüm Değerli Aydın'ın Haber Portalı Yeni Kıroba Gazetesi Okurlarım; Mutlu ve Huzurlu Haftalar dilerim. Selamlar, saygılar ve sevgiler. Başarı dolu Mutlu Yarınlar Sizinle olsun. Kalın Sağlıcakla ve Esenlikle… Daima Gazilerimizi Hürmetle yâd ederek hiç unutmayın!