Kan bağışı, kan ihtiyacı duyan hastalarda kullanılmak üzere, sağlıklı insanlar tarafından kan verilmesidir. İnsanlar zaman zaman çeşitli kazalar veya hastalıklar geçirebilir. Bazı hastalık ve kazalarda yoğun kan kaybı yaşayabilir.

Kan kaybına uğrayan insanlara, ihtiyacı duydukları kan ya anında başka hastalardan karşılanarak verilir ya da daha önce bağışta bulunmuş olan insanların, uygun koşullarda saklanan kanları verilir. İhtiyaç duyulan kanın bulunmadığı zamanlarda ise hasta veya yaralı hayati problemler yaşatabilir. Düzenli olarak kan bağışında bulunmak çok önemlidir. Böyle bir davranış sayesinde birçok hasta veya yaralıyı hayata yeniden döndürme şansını elde edebiliriz. Ayrıca düzenli olarak kan vermek, kan veren kişi için de faydalıdır. Sağlıklı bir insan kan verdiğinde, oluşan kan eksikliğini vücut hızlı bir şekilde tamamlar; böylece vücutta taze kan sağlanmış olur.

KAN VEREREK HAYAT KURTARMAK

Biz insanlar her zaman başka insanların da varlığına ihtiyaç duyarız. Bu yönüyle insan, toplumsal bir varlıktır. Hayatını tek başına idame etmesi pek mümkün değildir. İnsanlar, yaşamları boyunca birbirine destek olmalı, yardımlaşmalıdır. Yardımlaşmanın güzel bir örneği de ihtiyaç duyan insanlara kan bağışında bulunmaktır. Kan bağışında bulunduğumuz kişinin sağlığına kavuşmasını sağladığımız için güzel ve faydalı bir iş yapmış oluruz.

Hepimiz, bir can taşıyan, yeri geldiğinde hastalanabilen, yaralanabilen varlıklarız. Bir hastalık neticesinde yoğun kan kaybı yaşayabiliriz. Böyle bir durumda bize acilen kan verilmesi gerekir. Bu kan, ya o an gönüllü olarak kan vermek isteyen birinden karşılanır ya da bazı kurumların yine gönüllü insanlardan topladığı ve zor durumlar için sağlanan kan birimlerinden karşılanır. İnsanlar ne kadar çok kan bağışında bulunursa, birikmiş olan kan miktarı o kadar çok olur ve ihtiyaç duyan tüm hastalara iletilebilir.

Çoğu defa kan vermenin önemini kavrayamayız. Ta ki bizim veya çok sevdiğimiz bir yakınımız da kana ihtiyaç duyana kadar... Böyle bir durumla karşılaştığımızda o kan veren insanlara dualarda bulunuruz ve kan bağışında bulunmanın ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz. İnsan hayatını kurtarmak kadar büyük bir iyilik yoktur. Düşünsenize, kan vererek iyileştirdiğiniz bir çocuğun anne babası ne kadar mutlu oluyordur. Kendisini size ne kadar borçlu hissediyordur.

İnsan sadece yaşadığı günü değil, yarını da, geleceği de düşünmelidir. Önümüzdeki bir saniyenin bile garantisini veremeyiz. Gayet sağlıklı bir insan iken bir saniye içinde geçirdiğimiz bir kaza, tüm hayatımızı değiştirebilir. Kan bağışı yapmak da yarını yani geleceği düşünmektir. Olası hastalık ve yaralanmalara karşı tedbir almaktır. Bu tedbiri almak ise sadece sağlık kuruluşlarının değil, hepimizin görevidir.

Kan bağışında bulunarak nice hastalara hayat olabilir, onların hayatta yeniden gülümsemesini sağlayabilirsiniz. Lütfen sağlıklı olan ve kan verme konusunda herhangi bir hastalığı veya engeli bulunmayan herkes düzenli olarak kan bağışında bulunsun. Kan verin, hayat kurtarın.

BİR DAMLA KAN BİN DAMLA UMUT

Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybetmektedir. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 86 milyon insanın yaşadığı Türkiye'de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1'i kadar olduğunu göstermektedir. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Kanın tek kaynağı insandır. Bu hayati sıvının başka bir muadili yoktur. Bu yüzden kan bağışlamak, hayat kurtarmakla eş değer tutulur. Hiç tanımadığınız insanlara kan bağışlayarak derman olabilirsiniz.

Kan Nedir? Kan Bağışı Neden Hayatidir?

Kan kardiyovasküler sistemimizde dolaşan, plazma ve hücrelerden oluşan kırmızı renkli bir sıvıdır. Normal bir yetişkinde 5-6 litre kan bulunur. Bunun yaklaşık yüzde 50-60'ı plazma denilen sıvıdan, kalanı ise hücrelerden oluşur. Kan, alyuvarlar içindeki hemoglobin sayesinde akciğerler ve dokular arasında oksijen ve karbondioksit taşır. Ayrıca besinler ile hormonları gerekli dokulara iletir ve vücudumuzdaki toksik maddelerin atılmasına yardım eder. Vücudun asit-baz dengesini ve ısı dengesini sağlar.

Kan Bağışının Sağladığı Faydalar

. Kan verirken kişinin vücudunda kan yapan organlar uyarılmakta ve vücudun kan yapmasını teşvik etmektedir.

. Vücudunuzda bulunan kan hücrelerini yeniler.

. Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.

. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

. Kan bağışında bulunan kişiler kendini psikolojik olarak rahat, huzurlu hisseder. Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar.

. Kan bağışında bulunan herkese kan grubu, kan sayımı, kanla bulaşan hastalıklara yönelik tarama testleri uygulanmaktadır. Bu nedenle kan bağışı kişinin sağlığı açısından oldukça faydalı olabilir.

Kan Bağışı Nedir ve Nerelerden Yapılır?

Kan bağışı, kan merkezleri tarafından çeşitli kan ürünleri elde etmek için, gönüllü ve kan bağışına uygun donörlerden kan alınmasıdır. Türkiye'de kan bağışı ile ilgilenen Sağlık Bakanlığı, Kızılay, SGK ve üniversite hastanelerine bağlı birçok kan merkezi ve kan istasyonu vardır. Ama Kızılay bu adreslerin arasında bir adım öndedir. Çünkü Türkiye'nin kan ihtiyacının yüzde 82'si Kızılay tarafından karşılanmaktadır.

Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

Aşağıda sıralanan maddelere eğer uygunsanız, siz de rahatlıkla bir kan merkezine gidip ihtiyacı olanlara kan bağışında bulunabilirsiniz.

- Yaşı 18-65 arasında olanlar.

- Ağırlığı 50 kg üzerinde olanlar.

- Önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin düzeyi normal olanlar.

- Kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen herkes kan bağışında bulunabilir.

Ülkemizde ne yazık ki yeterli sayıda düzenli ve gönüllü kan bağışı yapılmadığından hastaların kan ihtiyacının karşılanması konusunda ciddi zorluklar yaşanmaktadır. Sizler sadece 30 dakikanızı ayırarak önemli bir sorunun çözülmesine katkıda bulunabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

ÖZLÜ SÖZ: “Sen kan verdikçe başkaları can bulacaktır.”

“Her damla bir kan bir insanın hayatıdır.”

“Damlaya damlaya can olur, birike birike can kurtarır.”

“Gönüllü kan bağışçısı olun, her zaman gönüllerde yaşayın.

Değerli Aydın'ın Haber Portalı Yeni Kıroba Gazetesi Okuyucularım; herkese iyi haftalar dilerim. Mutluluk ve Başarı sizinle olsun. Kalın Sağlıcakla ve Esenlikle… Yardımsever olmak kanımızda var. Haydi, kan vermeye!!!! Kanınızı KIZILAY Kurumuna bağışlayarak bu erdemli davranışınızdan dolayı etrafınızdakilerden takdir toplarsınız.