İyilik; çok değerli bir şeydir. Bizler iyilik sayesinde yaşamımızı iyi ve güzel bir şekilde sürdürebiliyoruz. Örneğin eğer iyilik diye bir şey olmasaydı; ne dostluk, sevgi, saygı ve paylaşımcılık olurdu. Ne de hayattan zevk almak diye bir şey olurdu. Bu nedenle iyiliğin bizlerin hayatındaki önemini bilmeli ve herkese iyi davranmalıyız.

İyiliğin olduğu yerde; merhamet, şefkat, sevgi, saygı, mutluluk, sevinç ve huzur bulunur. İyilikte asla cimrilik bulunmaz. Bunun tam tersine cömertlik bulunur. İnsanlar birbirlerine; hem iyi davranır, hem de birçok konuda yardım eder. İyilik; o kadar güzel bir şeydir ki; iyilik olmazsa bu dünyada yaşamanın bir anlamı kalmaz. Bu yüzden iyiliğin ne kadar önemli bir şey olduğunu unutmamalıyız.

İyilik herkes için çok önemlidir. Bu nedenle iyiliğin değerini bilmeli ve çevremizdeki herkese iyilik yapmalıyız. Yardıma ihtiyaç duyanlara yardım etmeli, büyüklerimizi sevip saymalı ve küçüklerimizi de sevmeli ve korumalıyız. Çünkü iyilik çok güzel bir şeydir.

İYİLİK YAPAN İYİLİK BULUR

İyiliği küçümsememeli, görmezlikten gelmemeli, bizler için değerini bilmeli ve iyiliğin önemini unutmamalıyız. Bizlerin iyilik yaptığı kişinin kalbi yumuşar. Çünkü iyilik öyle bir şeydir ki; iyilik yaptığınız kişi; hem kendisini iyi hisseder, hem de mutlu olur ve kalbi yumuşar. İyilik yapan kişileri; herkes sever. Çevresindeki canlılara iyilikte bulunanlar; iyi kalpli, yardım sever ve sevgi dolu kişilerdir.

İyilik sayesinde bizler; yardımseverliği ve sevgiyi öğreniyoruz. İyilik; bizlerin yaşamında büyük bir rol oynar. Bu nedenle; iyiliğin ne kadar değerli bir şey olduğunu bilmeli ve iyilik olmazsa yaşam diye bir şeyin de olmayacağını unutmamalıyız.

İyilik, en güzel erdemlerden biridir. Hem toplumsal yaşamda hem de inananlar için Allah katında önemli bir yere sahiptir. Toplum içinde iyi insanlar her zaman sevilir ve saygı görür. Aynı şekilde bu insanlar Allah tarafından da cennetle ödüllendirilir. Yeryüzünde iyilik görmeye muhtaç canlılar vardır. Bunlar kimi zaman bir insan, kimi zaman bir hayvan kimi zaman ise bir bitki olabilir. Yani iyilik, sadece insanlar için yapılmaz. Davranışınızla bir durumu daha iyiye getiriyorsanız iyilik yapmış olursunuz. Örneğin zor işinde yardım ettiğiniz bir insana da yardım etmiş olursunuz, aç kalan bir hayvanı doyurduğunuzda da veya doğaya bir ağaç diktiğinizde de...

Bizler iyilik yaptığımız müddetçe yaşadığımız dünya çok da güzel bir yer haline gelecektir. Bu nedenle iyilik yapmaktan asla vazgeçmemeli, tüm canlılar için güzel şeyler yapmaya gayret göstermeliyiz.

KARŞILIKSIZ İYİLİK

Herhangi bir çıkar gözetmeksizin, karşılığında herhangi bir şey beklemeksizin yapılan iyiliktir. Zaten iyiliği iyilik yapan da onun karşılıksız olmasıdır. Eğer, iyilik yaptığınız birinden aynı şekilde size iyilik etmesini veya size daha fazlasını vermesini bekliyorsanız, yaptığınız şey zaten iyilik değildir.

Karşılıksız iyilik, sadece insanın içinden geldiği için yapılır. Gösteriş veya menfaat için yapılmaz. Örneğin herkes benim ne kadar yardımsever biri olduğumu görsün düşüncesi ile maddi durumu kötü olan birine herkesin gözü önünde bir şeyler veriyorsanız bu iyilik değildir. Hatta o kişiyi toplum içinde rencide edip incittiğiniz için kötülük bile yapmış olursunuz. Bu nedenle iyilik yaparken bu tür ince detaylara dikkat etmeli, iyilik yaptığımızı düşündüğümüz insanları utandırmamalıyız. Eğer gerçekten içimiz temizse, yaptığımız iyiliği kimsenin görmesine gerek yoktur. Bu iyilik bizi içten içe mutlu eder. İyilik, her canlıya karşı yapılır. Örneğin ağaç dikmek güzel bir iyilik örneğidir. Ağaç diktiğiniz için kimse size para vermez. Yani bir karşılık beklentiniz yoktur. Ancak o ağacı dikerek hem dolaylı yollardan tüm insanlara bir iyilik yapmış olursunuz hem de o ağaç büyüdüğünde ondan faydalanacak olan hayvanlara yardım etmiş olursunuz.

İYİLİK YAPMANIN ÖNEMİ

İyilik yapmak hem insanın kendisini iyi hissettirir hem de iyilik yapılan kişi veya varlığı mutlu eder ve daha güzel bir duruma getirir. Her insan aynı şartlara sahip değildir. Bazı insanlar gerçek anlamda yardıma muhtaçtır. Yardıma muhtaç bu insanların ihtiyaçlarını gidermek bir iyilik örneğidir. Örneğin yaşlanmış ve tek başına yaşayan bir insana yardım etmek, gerekirse market ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak, onunla konuşmak, muhabbet etmek güzel iyilik örnekleridir. Yine yoldaki bir taşı kaldırıp atmak, zor duruma düşen bir hayvanı kurtarmak da iyiliktir.

Bütün dinler iyiliği emreder. Kendini iyi yetiştirmiş, olgun bir insanın hayatı da iyilik üzerine kuruludur. Kavga etmek, savaşmak yerine her insan iyiliksever olursa, kendisinden daha güçsüz kimselere yardımda bulunursa dünya daha güzel bir yer olacaktır.

İnsanlar, yaratıldıklarının ilk gününden itibaren birlik beraberlik içinde yaşamış, birbirinden uzak durmamış ve sürekli bir iletişim halinde olmuşlardır. Yaşlı bir amcanın yükünü taşımak, hamile bir bayana otobüste yer vermek, engelli bir insana yardım etmek, bir çocuğu sevmek, birine bir şey öğretmek, iki küskün kişiyi barıştırmak, aç birinin karnını doyurmak, susuz bir hayvana su vermek, fidan dikmek gibi her eylem iyilik kapsamına girer. Günlük yaşantımızda bile her gün yüzlerce iyilik yapabiliriz. İnsanlara gülümsemek, onların gönlünü hoş etmek bile birer iyiliktir aslında.

Mutlu olmak için başkalarına iyilik yapmanın önemli olduğunu gözden kaçırmamalıyız. Biz iyilik yaptıkça başkaları da iyilik yapmaya başlar ve güzel bir dünya kurmuş oluruz.

ÖZLÜ SÖZ: “İyilik insana özgü bir sanattır.” “Bilgi iyilik, cehalet kötülüktür.”

“İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir.” “İyiliği gizli yapanlar, Tanrı’ya inananlardır.”

“İyilik, hiç bir zaman boşa gitmeyen bir yatırımdır.”

Tüm Değerli Aydın'ın Haber Portalı Yeni Kıroba Gazetesi Okuyucularım; herkese iyi haftalar dilerim. Mutluluk ve Başarı sizinle olsun. Kalın Sağlıcakla ve Esenlikle… İyilik yapan kişileri herkes sever. Selamlar, Saygılar, sevgiler…