Mart ayının sonlarına gelmemizle beraber havaların sıcaklıkları arttı. İlkbahara girerken neden insanlar neşe dolu olur?

Havanın ve çevrenin etkisi bence buna en büyük etken. Ağaçlar yeşillenir, çiçek açar, havalar ılıman olur. Kuş cıvıltılarını daha çok duyarız.

Aydın’ın yaz sıcağı her ne kadar sevilmese de ilkbaharın gelmesine seviniriz, devamında yazın geleceğini düşünmeden…
***
Doğanın değişmesiyle birlikte ilkbahar havaları çiçek tozlarından dolayı alerjisi olan kişileri oldukça zorlar.

Polen alerjisinin belirtilerinde göz akıntısı, göz kızarması, gözlerde kaşıntı, sık hapşurmak, boğaz kaşıntısı gibi durumlar söz konusu olabiliyor.

Birkaç ilaç tedavisiyle bağışıklığı güçlendirerek karşı durabilmek en iyisi. Alerji olduktan sonrası ise çekilmez bir çile.

Her sene bu zamanlarda başıma sıklıkla gelen göz kaşıntıları ve göz sulanmaları günlük hayatımı rahatsız eder derecede etkiliyor.

Neyse ki evde kedi besleyerek yaklaşık 1 aylık kullandığım ilaçlarla sanırım bağışıklık kazandım ki şu ana kadar polenlerden etkilenmedim. 
***
Alerjiden uzak kalmak için birkaç tavsiye vereceğim.

Bu mevsimlerde açık havalarda vakit geçirmekten kaçının. Vakit geçirmek zorunda kaldığınız zamanlarda eve döner dönmez ılık bir duşla vücudunuzdan, saçlarınızdan polenleri temizleyin.

Evinizde pencere ve kapıları çok açmamaya özen gösterin. Açık havadan eve döndüğünüzde eşyalarınızı hemen değiştirin. 

Alerji bana kalırsa kaçınılmaz, ama bu önerilerle en azından geciktirilebilir. Sağlığımız her şeyden önemli, kendinize iyi bakın…