Aydın’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Mart ve Nisan aylarının kurak geçiyor olması ve beklenen yağışların gelmemesi ürün ekimine hazırlanan çiftçileri endişelendiriyor. Aydın’ın bugünden itibaren yağışlı havanın etkisine gireceği öngörülüyor.

Barajların dolması, hem çiftçi hem de bizim açımızdan oldukça önemli. Geçen yıl da olduğu gibi kurak geçen bahar, Haziran aylarında yağışların çoğalmasıyla kuraklık tehlikesini geçirmişti. Tek umut yağışların bir an önce başlaması.

Bölgemiz gereği ekilen yonca, mısır ve yaz sebzeleri çok su isteyen ürünlerden. Bir ay kadar daha yağışların olmaması durumunda çiftçiler muhtemelen daha az su isteyen pamuğa yönelecek. 

***

1971 – 1974 yılları Türkiye’de kuraklığın en şiddetli olduğu dönemler arasında. 1983, 1984, 1990, 1996 ve 2001 yılları da kuraklığı şiddetli yaşayan dönemleri takip ediyor. Kuraklığın ve su sıkıntısının sadece tarım ve enerji üretimi açısından değil de, içme suyunu, sulamayı ve su kaynakları bakımından da kritik bir noktaya ulaştığı öne sürülüyor.

***

Tarımda en önemli unsurun su olduğunu biliyoruz. Ekilen ürünlerin büyüme zamanına denk geldiğinde köklerinin suyla buluşması tehlikeyi ortadan kaldırıyor. Hem ekinler zarar görmüyor hem de yeterince su bulunması tehlikeyi kaldırıyor.

Bu sene kış ayının da beklendiği gibi geçmemesi kuraklık tehdidini daha da artırdı. Kuvvetli bir kış olmaması yine ekinlere zarar veriyor ve tarlaları verimsiz hale getiriyor. Her şeyin ilacı yağmurların bir an önce başlaması hepimizin temennisi. 

Sağlıkla kalın.