Severek büyüttüğüm kaktüslerin araştırmasını yaparken edindiğim güzel bilgileri yazmak istedim. Çok su istememesiyle bilinen kaktüslerin çok fazla bilinmeyen yönü de var.

Kaktüs çiçeğinin yararları arasında bulunduğu ortamdaki radyasyonu aldığı yönünde araştırmalar var.  Bununla beraber kaktüs çiçeğinin yaprakları, metabolizmayı hızlandıran bir bitki türü ve kan şekerini düzenleyerek, şeker hastalığından koruyor. Beyin hücrelerini onaran ve yenileyen maddeleri barındırıyor.

KAKTÜS NASIL SULANIR?

Kaktüsünüz büyüme evresindeyse yaz ve ilkbahar mevsiminde gün içerisinde iki kez sulamak doğru olabilir. Kapalı ortamlardaki kaktüsün ayda bir defa sulanması yeterli olacak. Önemli bir sulama tekniği ise, kaktüsün saksı altlığından sulanmasıdır. Çöl bitkisi olan kaktüs , neme alışık bir bitki değil. 

ÖZELLİKLERİ

 - Kaktüs çiçeğinin bitkilerinin boyları; 12 ile 15 metreye kadar ulaşıyor.
 - Kaktüs çiçeğinin etrafı dikenler ile kaplı olup, gövde kısmı etli ve suludur.
 - Kök yapısının bu biçimde olması bitkinin topraktan yeteri kadar mineral ve vitamin gereksinimini karşılamasını sağlıyor.
 - Kaktüs çiçeğinin kökleri de kalın ve uzundur. 

Evde veya bulunduğunuz ortamda çiçek beslemek hem psikolojik açıdan hem de beden olarak sizi iyi hissettirir. Çiçekler de canlıdır ve onlarla ilgilenmek sizi rahatlatır. Her şey gönlünüzce, gönlünüz çiçek bahçesi olsun. 

Sağlıkla kalın…