Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılan Kurtuluş Savaşı’nın en önemli anlarından biri Mustafa Kemal Paşa'nın 19 Mayıs 1919'da Samsun’a adım atmasıdır.

İtilaf devletlerinin işgallerine karşılık, Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih kabul edilen bu gün, ilk olarak 1926 tarihinde Gazi Günü ismiyle Samsun’da kutlanmıştır. 

ÖNEMİ

Türk milleti birinci dünya savaşının olumsuz etkilerine çareler ararken Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'da kurtuluş mücadelesi başlatmıştır.

Geleceğimize ışık tutan günlerden biri olan 19 Mayıs, düşman devletlerinin Anadolu’yu işgallerine ve ülke topraklarının paylaşımına karşı ortaya çıkmıştır.

19 Mayıs, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra 1981'de dönemin Devlet Başkanı Kenan Evren tarafından yapılan değişiklikle "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaya devam etmiştir. 
***
Yıllardır süregelen kutlama portrelerini hepimiz biliyoruz. Büyük bir coşkuyla kutlanan 19 Mayıs, pazar günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 

Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalı; “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir."

Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız. 

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN...