Baharın müjdecilerinden olan badem, erik tezgahlarda yerini aldı.

Fiyatları şuanlık 35-50 lira civarında olan meyveleri hepimiz tanıyor ve seviyoruz.

Sağlıklı ve lezzetli olmalarının yanı sıra erik ve çağla, enerji içeriklerinin düşük olmasıyla da kalplerimizi fethetmiştir.

Çağla ve erik, sindirilebilir lif içeriği açısından zengin olduklarından glisemik indeksleri düşük meyvelerden. Bu özellikleri ile kabızlık ve gaz problemleri yaşamanızı da engelliyorlar. 

Papaz eriği, can eriği, anjelik erik gibi birçok çeşit arasında özellikle demir açısından zengin olan can erik, vücudun kan yapmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenebilir. 

Erik, bahar ve yaz aylarının meyvesi olan kışın belirli dönemlerinde de yenilebilen bir meyvedir. Ülkemizde bulunan erik çeşitleri ise; Papaz eriği, mürdüm eriği, malta eriği, tatlı üryani ve en çok tüketilen can eriğidir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin bazı kısımları hariç Türkiye'de her yerde yetişmektedir. Erikler tam olgunken tüketilebileceği gibi yarı olgun ve tam olgunlaşmamış halde de tüketilebilir. Olgunlaşma dönemine göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklere bürünür. 

Biraz da çağladan (badem) bahsedelim. 

Sene içerisinde en erken yenebilen meyvelerden olan çağla, yılda sadece 20 günlük bir zaman dilimi içerisinde tüketilebilmektedir. Çağla meyvesinin kalp sağlığından vücuttaki iltihabın önlenmesine kadar sağlık açısından birçok faydası vardır.

Çağlanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

İçinde bulunan E vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan görevi görür. Bunun yanında cilt sağlığından etkili olup yaşlanmayı da geciktirir.

Kalp ve damar sağlığının korunmasında faydalı olan çağla, kalp krizi riskini de azaltabilir.

Bağırsaklarda probiyotik bir etki yaratarak iyi bakterilerin oluşumunu destekler ve böylelikle sindirim sisteminin doğru çalışmasında etkin rol oynar.

Özellikle emzirme döneminde olan annelerin sütünün artırılmasında etkili olarak bebek gelişiminde destek sağlar.

Çağla içerisinde yer alan yüksek magnezyum sayesinde toplardamar ve atardamarlar gelişerek, metabolizmanın hızlanması sağlanır.

Sinirleri yatıştırarak zihinsel yorgunluğu giderilmesinde etkilidir.

İçerisindeki potasyum sayesinde çağla meyvesi tansiyonu da dengeler.

C reaktif protein vücutta iltihaplara neden olabilmektedir. Çağla bu durumun engellenmesinde kullanılabilir. 

Şu zamanlarda tüketilebilecek en yararlı meyvelerden olan çağla ve erik vücudumuza tahmin edemeyeceğimiz şekilde fayda sağlıyor.

İhmal etmemek gerek.

Sağlıcakla kalın…