Havalardaki dengesizlikler hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bazen soğuk bazen bunaltıcı derecede olan sıcak dalgası beklenen yağmurları getirmedi.

Aydın’da beklenenin çok az altında olan yağmur barajları da tehdit ediyor. 2023’ün son düzlüğünde kış mevsiminin bize getirileri nasıl olacak, meteorolojinin açıklamalarına bir bakalım. 

Bu hafta sonuna kadar güneşli veya parçalı bulutlu olan hava durumları cumartesi günü yağış gösteriyor. Diğer hafta içinde ise güneş, bulut, az yağmur takip ediyor. Ay sonuna gelirken yağmurların arttığı yönde bilgiler var. Aralık ayı da aynı şekilde, orta yağmurlu bir hava gözlemleniyor.
Meteorolojik verileri değerlendiren uzmanlar ise bu yıl El Nino hava akımının etkili olduğuna dikkati çekmişti. Bu durumun Türkiye için yağış anlamına geldiği belirtiliyor.

El Nino'nun etkili olduğu yıllarda Türkiye'nin bol yağış aldığını biliriz. Fakat bazı El Nino yıllarında hava bol yağışlı olsa da ılık olmuş. Sanırım o dönemlerdeyiz. Bazı El Nino yıllarında ise yine bol yağışlı fakat soğuk olduğu söyleniliyor. 

Önümüzdeki günlerde ise yüksek basınç geleceği yönünde öngörüşler var. Bir hafta ila 10 gün mevsim normalleri civarında veya biraz da mevsim normalinin üzerine çıkacak bir hava sıcaklığı olabileceği söylentiler arasında. Halk arasında pastırma yazı adını verdiğimiz bu dönemler genelde 2-3 hafta sürer. Ama bu yıl ben çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor. 

Kış yağışları ve kar ile birlikte tehlike altında olan barajlarımızın eski günlerine dönmesi en büyük temennimiz. Sağlıkla kalın…