Vücudumuzun işlevinin en önemli besinlerinden biri olan suyun yeteri kadar içildiğinde faydası olduğunu hepimiz biliriz. Bir bilgiye göre ise fazla su içmenin de zararları olduğunu öğrendim.

Çok su içmek bir zaman sonra organlarımıza da zarar veriyor. Her gün yeteri kadar su içmek hem cildimizi koruyor hem de oluşabilecek hastalıklarda duvar görevi görüyor.
Tabi ki, her insanın tüketmesi gereken su miktarı aynı olmayabilir.

Ortalama olarak bir insanın günlük su tüketimi 1.5 litre ile başlamalı. Sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı olan kişilerin ise yaklaşık 2 – 2.5 litre su içmeleri öneriliyor. 

VÜCUDA FAYDALARI

Su içmenin üzerimizdeki etkilerine bakarsak, öncelikle kilo vermeye yardımcıdır. Yemeklerden önce su içmek ise mideyi doldurup, az yemek yememize sebep olur. Su içmek yorgunluğumuzu azaltır ve stresle başa çıkmamıza yardımcı olur. En önemlisi de vücudumuza gerekli enerjiyi verir. 

Su içebilmeyi çok başaramayan biri olarak kendinize çözümler üretin. Mesela ben suluk aldım. Bunun yanında hatırlatıcı kurabilirsiniz. Suyu gözünüzün göreceği yerlere koymalısınız ki aklınıza gelsin. Su içmemek de vücuda oldukça zarar veriyor ve sizi halsizleştiriyor, vücut fonksiyonlarınız düzenli çalışmıyor. 

SU İÇMEMENİN TEHLİKESİ

Vücut susuz kaldığı zaman vücudumuzun bazı bölgelerinden su toplamaya başlar ve cildimizin bozulması, kıkırdak ve eklem ağrıları gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Kanımızdaki su miktarı azalabilir. Kan damarlarımızın daralmasına yol açabilir. Bu da direkt olarak tansiyonu yükseltir.

Yeterince su içmemenin en büyük sorunu bağırsak ve böbreklerde meydana gelen olaylardır. Sindirim sistemimiz yavaşlar, vücudumuz bağırsaklardan daha fazla nem almaya başlar ve fazla toksin meydana gelir. Böbrekler ise daha konsantre idrar üretir ve vücuttan atılması gereken bileşenler atılmaz. 

Bunun gibi birçok sorunla karşılaşmamak için günlük olarak düzenli su içmemiz yeterlidir. Su tüketmekte zorlanan kişilerdenseniz matara, suluk alıp kendinize zorlanmayacak hedefler belirleyip bir yerden başlayın.

Su hayatımızda vazgeçilmez gıdalardan biridir. Su demek sağlıklı vücut demek… Sağlıkla kalın.