Yağmur, Allahü Teâlâ'nın insanlara vermiş olduğu en büyük nimetlerden birisidir.

Bir hava olayı olan yağmur yağması, aldığı güneş ısısından dolayı buharlaşır. Ardından bu su buharı yavaşça gökyüzüne doğru yükselir ve yoğunlaşma meydana gelir. Daha sonra su damlacıkları oluşur. Son aşamada ise yeryüzüne bu su damlacıklarının dökülmesi ile beraber yağmur yağışı meydana gelir.

Kur'an'da yağmurun yeri

"Biz gökten uygun bir ölçüde su indirir ve onu yeryüzünde tutarız. Kuşkusuz bizim onu tamamen gidermeye de gücümüz yeter."
(Mü'minûn suresi, 18. ayet)
*
Su, insanoğlunun hayatının kaynağıdır. Kur'ân-ı Kerîm'de Enbiya suresinde geçen ifadeyle, "canlı olan her varlık sudan yaratılmıştır".
*
Allah'ın rahmeti olan yağmurun varlığı insanoğlunun hayatı için büyük önem taşır. Bunun için insanlar tüm tedbirleri alıp, israfı önleyerek su tüketimine dikkat etmelidir. Alınan tüm teknik tedbirlerin yanında kuraklık dönemlerinde Müslümanlar yağmur yağması için duaya çıkar. İhsan ve keremi bol olan yüce Yaradan'dan yağmur niyazında bulunurlar. Bu durum İslami literatürde istiska olarak adlandırılır. Peygamber Efendimiz, kuraklık zamanlarında yağmur duası etmiş ve böyle sıkıntılı hallerde Müslümanlara da tavsiye etmiştir.
*
Peygamber Efendimiz (sav) ve yağmur

Peygamber Efendimiz (sav) yağmur yağınca göğsünü yağmura açıp dışarı çıkardı.

Bunun üzerine ashabı "Bunu niye yaptınız ya Rasulullah?" diye sorduğunda verdiği cevap müthiş anlamlı. Şöyle derdi Muhammed Mustafa (sav): "Bu, az önce Rabbiyle beraberdi" ya da "Bunun Rabbiyle ahdi yeni!"

Belki de o yüzden, yağmur sonrası dünya tertemiz ve yeni görünüyor gözüme. Yıkanmış yeşil ağaçlar, beyaz, pembe ve mor çiçekler.. Hepsi yağmura dönerken yüzünü Rabb'lerini şükrü de unutmuyorlar bence..

Kirli dünya bunca güzelliği hakketmese de Rabb'im gönderdi yine rahmet bulutlarını yeryüzüne..

Dedim ya, maviden nurani damlalar akti yine bugün yeryüzüne indi rahmet her şeye rağmen, her yere..
İnadına güzeldi damlacıklar, inadına nurani..
Yeryüzünü, yüzümüzü temizlemek, yıkamak istercesine indiler dünyamıza Rabb'lerinin izniyle..
Allahım! Sen ki.. kirli dünyaya dahi tertemiz rahmeti sunansın.. Sen ki yağmur taneciklerine dahi koruyucu melekler tahsis edensin, bizleri de koru her türlü kötülükten.. Yağmurla müjdelediğin gibi bizi de göz yaşlarımızı hemen akabinde tez zamanda müjdele.. Bu gün, rahmet indi, duayla her zerreye dokundu..
Minik bir kelebeğin ağırlığınca, ufak bir bebeğin öpücüğü gibi masumca kondu toprağa, yeni açan bahar çiçeklerine, alımlı renkli lalelere...

Sağlıkla kalın...